Najlepsza przeglądarka dla świadomych użytkowników

Której przeglądarki używać?
Która szanuje Twoją prywatność i jest godna zaufania?
Która zapewni bezpieczeństwo i wsparcie wielu dodatków?

Dziś większość czasu przy komputerze spędzamy w przeglądarce, dlatego jej wybór jest kluczowym dla naszego bezpieczeństwa i ochrony prywatności.

Z racji skoncentrowania się na prywatności, z rywalizacji odpadają rzecz jasna przeglądarki o zamkniętych źródłach – Chrome, Edge, Opera, Vivaldi, Safari.

Jakie są zatem otwartoźródłowe alternatywy?

Pierwszą rekomendacją musi być oczywiście stary dobry lis, czyli

Mozilla Firefox

Dlaczego Firefox?

  • Tworzona nie dla zysku, przez organizację non-profit od lat zaangażowaną w promowanie wolnych standardów w internecie.
  • Działa na silniku WebKit, w odróżnieniu od większości przeglądarek opartych dziś na „chromowym” Blink. Jest to o tyle ważne, że po przejściu Microsoftu na Chromium, już tylko wysoki udział Firefox w rynku zapobiega monopolizacji internetu przez standardy wyznaczane przez Google.
  • Po ostatnich aktualizacjach wyraźnie szybsza, w wielu przypadkach mniej pamięciożerna niż Chrome,
  • Z tysiącami przydatnych dodatków pomagającymi w np. blokadzie reklam czy (wkrótce zajmiemy się najlepszymi dodatkami do Firefox).

Kliknij tutaj by pobrać najnowszego Firefoxa

Brave

Alternatywą dla Firefoxa jest Brave.

Drugą propozycją jest przeglądarka w pewnym stopniu spokrewniona zarówno z Firefoxem (przez osobę CEO Brave, a wcześniej współzałożyciela Mozilli, Brendana Eicha) jak i Chrome (poprzez oparcie na projekcie Chromium)

Dlaczego Brave?

  • Wbudowana blokada reklam oraz mechanizmów śledzących. O ile w Firefoxie możemy osiągnąć podobne rezultaty instalując odpowiednie dodatki, przewagą Brave jest fakt, że dzieje się to „out of the box”, bez dodatkowej konfiguracji.
  • Wprowadzany przez Brave portfel Brave Rewards. W skrócie polega on na otrzymywaniu środków na nasze konto za oglądanie nienachalnych reklam, które to środki następnie możemy przeznaczyć na wsparcie lubianych przez nas stron i autorów. Więcej o Brave Rewards możemy przeczytać tutaj.
  • Oparcie na Chromium zapewnia dobrą kompatybilność stron.
  • Tryb przeglądania super-prywatnego przy użyciu Tor. Nie wiesz co to Tor? Przeczytaj więcej tutaj.

Kliknij, aby pobrać Brave

Chromium

Czym jest Chromium i dlaczego to lepszy wybór niż Chrome?

  • Chromium w największym skrócie to Chrome, pozbawiony zamkniętych komponentów Google, mających zazwyczaj zapewniać „ulepszanie serwisów Google”, czyli wydobywanie z naszych komputerów jak największej ilości informacji o nas dla reklamodawców.
  • Wrażenia użytkownika są niemal identyczne jak w przypadku Chrome, co ma swoje dobre i złe strony.

W przypadku Chromium w lepszej sytuacji są użytkownicy Linuksa, którzy znajdą przeglądarkę w sklepie z oprogramowaniem swojej dystrybucji. Użytkownicy Windowsa oraz Maca będą musieli posiłkować się nieoficjalnymi źródłami, takimi jak

chromium.woolyss.com.

Innymi wartymi uwagi przeglądarkami Open Source są Tor Browser, Gnome Web czy Midori, jednak z uwagi na popularność i skalę wsparcia projektów nie stanowią pierwszego wyboru na tej liście.

Dajcie znać w komentarzach co sądzicie o tym wyborze i jakie są Wasze ulubione otwartoźródłowe przeglądarki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s