Instalacja Linuksa w 40 minut, krok po kroku (Ubuntu/Mint/Elementary itp.)

Od dawna przeklinasz swojego zaśmieconego Windowsa, aktualizacje w trakcie pracy i niespodziewane zmiany w systemie? Masz dosyć reklam i Candy Crush Saga w pasku Start?

Twój komputer ma już swoje lata i niewspieranego już Windowsa 7?

A może wszystko działa okej, ale nie czujesz się komfortowo gdy Twój komputer wysyła dziennik całej Twojej cyfrowej aktywności na komputery Microsoftu i partnerów? („nie ma czegoś takiego jak chmura, jest tylko czyjś komputer”)

Myślisz o wypróbowaniu Linuksa od dawna, a może niedawno o nim usłyszałaś?

Niezależnie od powodów, ten poradnik pomoże Ci w kilkadziesiąt minut zainstalować darmowy, otwartoźródłowy system operacyjny na Twoim komputerze.

Poradnik zawiera zrzuty ekranu z Instalacji Ubuntu, ale w przypadku dystrybucji opartych na Ubuntu takich jak Linux Mint, Elementary OS czy Xubuntu proces wygląda niemal identycznie.

Czego potrzebujemy?

  • Pendrive o pojemności min. 4GB lub czysta płyta DVD
  • Obraz .iso wybranego systemu (np. Ubuntu)
  • Dostęp do komputera w celu nagrania obrazu na pendrive/płytę
  • 40-60 minut wolnego czasu, w zależności od szybkości komputera i łącza internetowego

Zaczynajmy więc.

💡 Jeżeli masz wątpliwości dotyczące któregokolwiek kroku, dołącz do naszej utworzonej w celu pomocy nowej mini-grupy na fb – KLIKNIJ TUTAJ.

Krok 0: Wykonaj kopię zapasową najważniejszych plików na komputerze!

Ryzyko utraty danych jest niezwykle niskie, jednak zawsze istnieje. Zapisz wszystko to co najważniejsze na dysku zewnętrznym czy pendrive, żeby nie ryzykować utraty kluczowych danych!

Krok 1: Pobranie systemu

Pobieramy obraz .iso wybranej przez nas dystrybucji Linuksa – w poradniku linkujemy do Ubuntu, ale możesz wybrać jakąkolwiek inną.

Krok 2: utworzenie instalacyjnego Pendrive

Pobieramy ze strony projektu https://rufus.ie/ i instalujemy program Rufus do nagrania pobranego obrazu systemu na nasz pendrive (możemy użyć też innych programów, takich jak Etcher lub unetbootin)

Krok 3: Uruchomienie komputera z pendrive

Ten krok często okazuje się najbardziej skomplikowanym w całym procesie.

Przygotowany pendrive z systemem umieszczamy w porcie USB (dla pewności po nagraniu możemy go odłączyć i ponownie podłączyć, zdarzają się komputery w których może być to konieczne) i z menu wybieramy restart komputera (WAŻNE – nie wybieramy „zamknij” tylko właśnie restart)

W chwili gdy komputer uruchomi się ponownie, w tym momencie musimy wykazać się odrobiną refleksu – w pierwszych sekundach po uruchomieniu, w trakcie gdy ekran jest ciemny lub na ekranie pojawia się logo producenta musimy wcisnąć przycisk odpowiadający za wejście do ustawień BIOS lub możliwość bezpośredniego startu z USB.

Klawisz, który musimy nacisnąć zależy od producenta komputera, najczęściej jest to F12, F2, F9 lub F10, czasem ESCAPE.

Najlepiej jeżeli pojawia się tu coś w rodzaju „USB <marka> <pojemność”, np. USB SanDisk 16GB. Wybieramy wtedy tę pozycję.

W przeciwnym przypadku w zależności od komputera wybieramy jedną z dostępnych opcji – bądź coś w rodzaju „Boot options„, bądź „BIOS settings”, gdzie będziemy musieli przejść do menu typu Boot czy Startup options i wybrać nasz Pendrive (lub po prostu USB) jako pierwszą opcję.

Jeżeli masz problem z tym krokiem, daj znać w komentarzach.

Jeśli wszystko poszło okej, powinieneś zobaczyć taki ekran:

Jesteśmy w domu. Możemy ruszać z instalacją.

Krok 4: Instalacja systemu

Na ekranie wybieramy „Try Ubuntu without installing” (możemy też wybrać po prostu „Install Ubuntu”, ale w tym pierwszym przypadku możemy dodatkowo lepiej sprawdzić, czy wszystko działa jak powinno) – jeżeli te opcje nam nie działają, wybieramy z dopiskiem „safe graphics”.

Po chwili powinniśmy zobaczyć pulpit:

Jeżeli mamy ochotę, możemy chwilę pobawić się systemem i połączyć się już z siecią (prawy górny róg). Następnie wybieramy „Zainstaluj Ubuntu”.

Na ekranie pojawi się ekran instalatora:

Wybieramy język polski i klikamy Naprzód

Kolejny krok to wybór układu klawiatury – Polish/Polish najprawdopodobniej będzie Twoim wyborem.

Kolejną decyzją jest wybór instalacji normalnej lub minimalnej. Instalacja minimalna to system z absolutnie minimalnym wyborem oprogramowania, niezbędnym do działania – poza przeglądarką plików i Firefoxem niewiele się tam znajduje.

Jeżeli jesteś początkujący z Ubuntu (a jesteś), zdecydowanie wybierz opcję „Instalacja normalna”, która zawiera pakiet potrzebnego oprogramowania typu pakiet biurowy, odtwarzacz muzyki, wideo, przeglądarka zdjęć czy oprogramowanie do skanowania dokumentów.

Pozostałe opcje to „Pobierz aktualizacje podczas instalowania Ubuntu” oraz „Zainstaluj oprogramowanie autorów trzecich dla karty graficznej i Wi-Fi oraz obsługi dodatkowych formatów multimediów”. Obie opcje zaznaczamy.

Kolejny ekran może wyglądać mniej więcej tak:

W zależności od przypadku może tam być również „Instalacja obok Windows 7” czy „Instalacja obok Windows 10”.

Jeżeli chcesz zachować Windows na swoim dysku, wybieramy tę opcję. Następnie będziemy musieli zadecydować ile miejsca chcemy zostawić Windowsowi, a ile przeznaczamy na Ubuntu. Jeżeli myślimy o korzystaniu z Ubuntu jako podstawowego systemu, wybieramy jak największą ilosć przestrzeni.

Jeżeli chcemy natomiast, by Ubuntu był jedynym systemem na naszym sprzęcie, wybieramy opcję „Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Ubuntu”. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że możemy wtedy zdecydowac się na zaszyfrowanie naszego dysku – takie rozwiązanie sprawia, że w przypadku zgubienia/kradzieży komputera potencjalny złodziej nie będzie miał praktycznie żadnych szans na dostanie się do wszystkich naszych wrażliwych danych, haseł czy aktywnych zalogowań.

Aby tego dokonać, zaznaczamy „Advanced features” lub polski odpowiednik, gdy instalator doczeka się już aktualizacji 😉 i wybieramy widoczne na zrzucie ekranu „Użyj LVM…” oraz „Szyfrowanie nowej instalacji…”. W przypadku wybrania tej opcji będziemy musieli wprowadzić jeszcze hasło szyfrowania.

Następnie system zapyta o potwierdzenie wprowadzonych zmian. Po kliknięciu Naprzód rozpocznie się instalacja.

Teraz już w trakcie kopiowania plików system poprosi nas o wprowadzenie kilku informacji. Pierwsza z nich to lokalizacja:

W przypadku większości z Was będzie to zapewne Warszawa. Od lokalizacji zależy strefa czasowa oraz typowo lokalne ustawienia systemu, takie jak kalendarz czy domyślna waluta.

Następnie będziemy musieli wprowadzić dane tożsamości – bez obaw, tutaj w odróżnieniu od Windowsa nie ma to związku ze śledzeniem jakiejkolwiek aktywności.

Oczywiście polecam wybranie przyzwoitego hasła. Na dole można wybrać czy hasło wymagane będzie do zalogowania. Rzecz jasna w przypadku laptopa jest to zdecydowanie wskazane. Tutaj wskazówka – jeżeli zdecydowaliśmy się wcześniej na szyfrowanie całego dysku, możemy wybrać Automatyczne logowanie, aby przy włączaniu komputera nie wpisywać hasła dwukrotnie – komputer i tak będzie zabezpieczony.

To tyle! Po kliknięciu Naprzód możemy napić się wcześniej zaparzonej herbaty, przejrzeć kilka slajdów instalacyjnych i poczekać kilka-kilkadziesiąt minut w zależności od szybkości komputera oraz naszego łącza internetowego na ukończenie instalacji i pobierania plików.

Parę chwil i system zapyta nas o restart, potwierdzimy, następnie poprosi o wyciągnięcie pendrive/płyty.

BOOM! Mamy zainstalowane Ubuntu (czy też Minta lub jakąkolwiek dystrybucję wybraliśmy). Możemy odetchnąć, wyluzować się i zacząć korzystać z komputera tak, jakby faktycznie był nasz, bez niespodziewanych aktualizacji, bez wysyłania informacji o każdej czynności do Microsoftu, partnerów marketingowych, NSA i kto wie kogo tam jeszcze. 😉

Co dalej? Po pierwsze – oczywiście nie zapomnij polubić GeekOrganic na fb, Twitterze, jeszcze lepiej dodać do RSS. Przyda Ci się podczas korzystania z systemu. 😉

Po drugie – sprawdź niezbędnik poinstalacyjny!


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Reklama

4 myśli na temat “Instalacja Linuksa w 40 minut, krok po kroku (Ubuntu/Mint/Elementary itp.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s