Facebook Container – zablokuj Facebookowi możliwość śledzenia Cię poza jego stronami

Zuck: Jeśli potrzebujesz info o kimkolwiek z Harvardu

Zuck: Po prostu zapytaj.

Zuck: Mam ponad 4000 maili, zdjęć, adresów

[przyjaciel Zuckerberga]: Co? Skąd je wziąłeś?

Zuck: Ludzie je po prostu udostępnili.

Zuck: Nie wiem dlaczego

Zuck: „Ufają mi”

Zuck: Tępi kretyni

Mark Zuckerberg, 2004

Facebook ma długą i bogatą tradycję skandali prywatnościowych, a także z każdym rokiem bardziej rozbudowane mechanizmy śledzenia aktywności użytkowników także poza samą platformą, tj. stronami Facebooka, Instagramem, Whatsappem itd.

Większość stron w internecie posiada wtyczki Facebooka, które umożliwiają Markowi i kolegom śledzenie prawie całej internetowej aktywności użytkowników.

Jak stara się temu zaradzić Mozilla?

Poza wprowadzaniem do Firefoxa kolejnych warstw filtrów i narzędzi blokujących śledzenie ze strony internetowych gigantów, również tworząc wtyczkę oddzielającą naszą aktywność na Facebooku od wszystkiego innego co robimy w internecie, utrudniając rejestrowanie naszych ruchów.

W skrócie wtyczka działa na zasadzie sandboxa, tworząc swego rodzaju kontener dla Facebooka, który oddzielony jest od reszty naszej aktywności – trochę tak, jak gdybyśmy mieli oddzielną przeglądarkę lub urządzenie do korzystania wyłącznie z Facebooka.

Dodatek nie wymaga żadnej konfiguracji, więc znakomicie nadaje się do zainstalowania także mniej technicznym znajomym czy członkom rodziny – wystarczy kilka kliknięć aby drastycznie ograniczyć śledzenie ze strony Facebooka.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Jedna myśl na temat “Facebook Container – zablokuj Facebookowi możliwość śledzenia Cię poza jego stronami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s