Francuski sąd zdecydował – kierowcy Ubera są pracownikami

Francuski Sąd Najwyższy wydał bardzo ważny wyrok – uznając, że kierowcom Ubera należy się status pracowników, a nie samozatrudnionych podwykonawców.

Decyzja ta może być przełomową w długiej walce „uberowców” o uznanie ich za pracowników, a zatem dostęp do zabezpieczeń i przywilejów przysługujących normalnie zatrudnionym kierowcom.

Można przytoczyć tutaj sytuację z 2017 roku, gdy francuski kierowca podał Uber do sądu w momencie gdy utracił dostęp do aplikacji. Sąd wówczas odrzucił jego pozew ze względu na brak relacji typu pracodawca-pracownik między powodem a transportowym gigantem (notabene, według samego Ubera ten rzecz jasna w żadnym wypadku nie świadczy usług transportowych – w jego informacjach prawnych wielkimi literami zapisane jest „UŻYTKOWNIK PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI, ŻE UBER NIE ŚWIADCZY USŁUG TRANSPORTOWYCH ANI USŁUG LOGISTYCZNYCH ANI TEŻ NIE JEST PRZEWOŹNIKIEM”).

Sąd Najwyższy argumentuje, że w przypadku Ubera i kierowcy zachodzi stosunek podporządkowania, kierowcy nie mają możliwości tworzyć własnej bazy klientów ani ustalać cen za usługi, w związku z czym mamy do czynienia ze stosunkiem pracy.

Uber nie może odwołać się od tego wyroku.

Sąd pracy będzie mógł natomiast powrócić do pozwu z 2017 roku.Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s