Standard Notes – proste, bezpieczne notatki z niezawodną synchronizacją

Standard Notes na Ubuntu

Standard Notes to aplikacja do sporządzania szyfrowanych, bezpiecznych notatek dostępna na Linux, Windows, Mac; mobilnie – Android, iOS oraz prawie każdym urządzeniu, które ma przeglądarkę internetową (wersja Web).

Oczywiście, na rynku do wyboru mamy zatrzęsienie aplikacji do sporządzania notatek, począwszy od Evernote, przez Google Keep, OneNote, Simplenote i… tutaj poprzestanę, bo zmęczylibyście się od scrollowania strony.

Co czyni więc Standard Notes wartym uwagi?

Rozwiązania te zazwyczaj nie oferują domyślnego szyfrowania notatek, a z praktyki wynika, że użytkownicy bardzo często zapisują również wrażliwe dane (co wydaje się normalne, skoro chcemy mieć dostęp do ważnych i potrzebnych nam informacji), takie jak dane logowania, hasła, adresy, a nawet dane kart kredytowych.

Oczywiście, skoro Standard Notes znajduje się na na GeekOrganic, to musi być to spowodowane poważnym podejściem do prywatności, lokalnym szyfrowaniem notatek (AES-256) i, oczywiście, wszystko to open-source. 😉 Dostępne jest także na F-Droid, co stanowi wielki plus dla użytkowników wolnego oprogramowania.

Główne cechy:

  • Open source
  • Szyfrowanie AES-256 po stronie klienta – tylko Ty możesz przeczytać swoje notatki
  • Proste w użyciu aplikacje dla Linux, Mac, Windows, iOS, Android oraz Web
  • Automatyczna synchronizacja bez limitu danych
  • Dostęp z każdego urządenia przez przeglądarkę (wersja Web)
  • Działa offline
  • Dodatkowe funkcje i dodatki dostępne w wersji Extended

Standard Notes jest dostępne w modelu Freemium – podstawowe funkcje aplikacji dostępne są dla każdego za darmo, bardziej zaawansowane funkcje natomiast wymagają wykupienia subskrypcji.

W wersji darmowej SN oferuje faktycznie zupełne podstawy – tekstowe notatki, dodawanie tagów, praktycznie zero opcji formatowania. Najważniejsze jednak, że synchronizacja nie jest ograniczona w żaden sposób co do ilości urządzeń, wszystko działa sprawnie i szybko.

Płatna wersja daje możliwość instalacji wybranych dodatków rozszerzających funkcje programu (na ten moment jest ich 30+, wszystkie można przejrzeć tutaj).

Jeden z dodatków – arkusz kalkulacyjny

Wersja Extended nie należy do tanich w polskich warunkach (przy subskrypcji 5-letniej miesięcznie to 2,48$), ale zespół Standard Notes uzasadnia to chęcią stworzenia aplikacji, która będzie w stanie się utrzymać bez reklam. Tutaj, w przeciwieństwie do wielu innych aplikacji, nie płacisz swoimi danymi. Plusem jest możliwość zwrotu jeżeli program nie przypadnie nam do gustu przez pierwsze 30 dni.

Longevity – długowieczność lub trwałość – to zdaje się słowo klucz dla zespołu SN i deklarują oni chęć zapewnienia prostego, trwałego i solidnego rozwiązania w kwestii notatek, na którym można polegać. Piszą, że od błyskotek i cukierków są inni i mnie sie to podejście podoba, od kilku miesięcy używam Standard Notes w wersji darmowej (obok Joplin, ale ten wyłącznie lokalnie) i jeszcze mnie nie zawiódł.

Standard Notes dostępne jest do ściągnięcia ze strony programu (dla użytkowników Linuksa jako AppImage, a na dystrybucjach ze wsparciem Snap, także z Centrum Oprogramowania)

Pobierz:Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Jedna myśl na temat “Standard Notes – proste, bezpieczne notatki z niezawodną synchronizacją

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s