Ubuntu 20.04 ‘Focal Fossa’ – Beta dostępna od dziś! Co szykuje się w najpopularniejszej dystrybucji Linuksa?

Właśnie pojawiła się beta najnowszego, planowanego na 23 kwietnia Ubuntu 20.04, w tej wersji noszącego nazwę „Focal Fossa”.

Nie trzymając zbyt długo w niepewności – szykuje się zdecydowanie najlepsze wydanie od kilku dobrych lat.

Ubuntu 20.04 Focal Fossa i jego domyślna tapeta

20.04 to najnowsza wersja LTS, czyli Long Term Supported – ukazujące się co 2 lata ‚główne’ wydania, z aż 5-letnim okresem wsparcia aktualizacjami, przeznaczone dla użytkowników, którzy cenią sobie stabilność i niekoniecznie chcą instalować nowy system co pół roku).

Co za tym idzie – 20.04 będzie wspierane do końca kwietnia 2025 roku. Klienci biznesowi mają możliwość płatnego wydłużenia wsparcia do nawet 10 lat za pośrednictwem programu ‘extended maintenance release’ (ESM).

Co nowego?

Pomimo bycia wersją o długim wsparciu, Ubuntu 20.04 wprowadza całkiem sporo zmian.

Najważniejszą z mojego i zapewne większości użytkowników punktu widzenia jest zdecydowana poprawa wydajności pulpitu Gnome 3. Nie jest tajemnicą, że to właśnie ten element był największą bolączką flagowego wydania rodziny Ubuntu od momentu porzucenia pulpitu Unity na rzecz Gnome. Wersja 19.10 stanowiła krok w dobrym kierunku, 20.04 jest odczuwalnie szybsza pod względem animacji.

Kolejną zmianą jest zaktualizowany motyw domyślny systemu (noszący nazwę Yaru) oraz możliwość wybrania wersji kolorystycznych – coś dla fanów ciemnych motywów.

Uaktualniony domyślny motyw Yaru w wersji ciemnej i jasnej

Ikony aplikacji systemowych są dopracowane i wyglądają być może najbardziej spójnie spośród wszystkich ‚dużych’ systemów.

Zmienił się również domyślny kolor folderów w menedżerze plików, na szary. Sam nie jestem na razie co do tej zmiany przekonany, lubiłem obecny wcześniej pomarańcz. Więcej jest również fioletu, który zastąpił w przypadku niektórych elementów niebieski oraz zielony. Ocenę tych zmian pozostawiam Wam.

Kolejną drobną zmianą, którą powitamy jednak z ulgą, jest usunięcie skrótu do Amazon z paska bocznego – oszczędzi nam to kilkadziesiąt sekund potrzebne na usunięcie go po instalacji systemu. 😉

‚Focal Fossal’ zawiera w sobie oczywiście wszystkie zmiany wprowadzone w wydaniu Gnome 3.36, w tym w końcu długo wyczekiwany, nowy ekran logowania, tryb „nie przeszkadzaj” oraz pozostałe zmiany, które możecie sprawdzić w szczegółach wydania na stronie Gnome oraz w poniższym wideo:

Kolejna drobna zmiana – opcja uśpienia z menu zasilania W KOŃCU jest domyślnie widoczna – konia z rzędem temu, kto bez googlowania był w stanie się domyślić, że do tej pory trzeba było kursorem przytrzymać przycisk zasilania.

Ubuntu Software zostało zastąpione wersją w formacie Snap, zamiast zwykłego pakietu apt. Zmiana niewidoczna dla zwykłego użytkownika, ale miejmy nadzieję, że daje to szanse na regularne aktualizacje (z naciskiem na modernizację) sklepu z aplikacjami, bo moim zdaniem jest to element, który wymaga największej poprawy i zdaje się kluczowy dla zainteresowania zwłaszcza nowych użytkowników.

Drogę w drugą stronę – od snap do apt pokonały natomiast Kalkulator, Znaki (Characters) i Dzienniki (Logs), co powinno przyspieszyć ich czas uruchamiania. W poprzednich wersjach te aplikacje były w Snapach głównie dlatego, że jako elementy niekrytyczne systemu były najlepszymi kandydatami do przetestowania domyślnie instalowanych snapów na dużej grupie użytkowników – test się udał, więc wszystko wraca do normy.

Krótki wykaz najważniejszych zmian:

 • Domyślne oprogramowanie w najnowszych wersjach (Mozilla Firefox, Libreoffice itd.)
 • Linux Kernel w wersji 5.4
 • Poprawiona wydajność Gnome Shell
 • Poprawiony wygląd ekranu uruchamiania komputera – teraz wyświetla logo producenta wraz z logo Ubuntu.
 • Wsparcie dla WireGuard
 • Poprawione wsparcie dla instalacji ZFS
 • Usunięcie Python 2 oraz wielu bibliotek 32bitowych (zostanę jedynie kluczowe, w tym te potrzebne dla działania Steam)
 • Nowy motyw, w tym jego ciemna odmiana
 • Nowy ekran logowania i blokady
 • Tryb „nie przeszkadzać”
 • Wsparcie dla wielu monitorów w GDM
 • Dodatek Lightning dla Thunderbirda domyślnie zainstalowany

Niecierpliwi i chętni do przetestowania nowości już teraz mogą pobrać .iso z obrazem systemu z użyciem poniższego linku i zainstalować system stosując się do tych instrukcji.

Wersji rozwojowej Ubuntu 20.04 używam już od miesiąca i nie miałem żadnych problemów z jego stabilnością (wręcz przeciwnie, wydaje się, że jest lepiej niż w 19.10). Przypominam jednak, że nie jest wskazane aktualizowanie systemu do wersji beta na maszynach produkcyjnych, ponieważ dopisek „beta” nie znajduje się w nazwie bez powodu, a przy dokonywaniu jakichkolwiek tego typu manewrów ryzykujemy błędy, a w skrajnych przypadkach utratę danych – bez backupu ani rusz! 😉

Aktualizacja – 18.04 lub 19.10 do 20.04 Beta

Jeżeli używasz Ubuntu w wersji 18.04 lub 19.10 i świadomy powyższego chcesz już zaktualizować system do 20.04, możesz tego dokonać wpisując w terminalu (CTRL+ALT+T) komendę

sudo do-release-upgrade -d

Ktoś już próbował? Jak wrażenia?Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s