elementary OS Hera 5.1.3 wydane – co nowego w najbardziej stylowej dystrybucji Linuksa?

Ekipa odpowiedzialna za system elementary OS ogłosiła wydanie najnowszej aktualizacji wersji ‚Hera’ – wydanie 5.1.3 jest już z nami.

Co nowego znajdziemy w tym wydaniu prawdopodobnie najbardziej stylowej dystrybucji Linuksa?

Głównie szereg mniejszych i większych poprawek elementów już obecnych w systemie.

Jedna z twarzy elementary OS, Cassidy James Blaede pisze o poprawkach na blogu, wśród najważniejszych wymieniając:

  • Zmiany w edytorze Code
Code
Edytor Code
  • Poprawki w Menedżerze plików
  • Zmniejszenie użycia zasobów dla panelu oraz obszaru powiadomień, a także poprawki- m.in. wyeliminowanie występujących błędów przy niektórych konfiguracjach, zwłaszcza wieloekranowych
  • Zmiany w Ustawieniach systemowych uławiających znalezienie potrzebnych opcji
  • Odświeżony wygląd ustawień sieciowych:
Wireless Network settings
Ustawienia sieciowe
  • Ciekawe usprawienie dla pulpitu: menedżer okien Gala od teraz wyświetla po kliknięciu prawym przyciskiem myszy dostępne skróty klawiatury, co jest częścią projektu Keyboard Shortcut Discoverability project w elementary, którego celem ma być zapoznanie użytkowników z możliwościami, jakie dają skróty klawiszowe.
Wireless Network settings
nowy podgląd skrótów
  • Ponadto: poprawki dla przypominacza w kalendarzu, w zarządzaniu kolejką i equalizerze aplikacji Muzyka, poprawki dla kalkulatora, a Sideload używany w elementary do instalacji programów spoza centrum oprogramowania przypomina teraz nazwę instalowanej aplikacji
Wireless Network settings

elementary OS ‚Hera’ opiera się na bazie Ubuntu 18.04 LTS, zatem jest to stabilna podstawa, a kluczowe pakiety są stale wspierane i aktualizowane przez Canonical.

Wersję 5.1.3 możemy pobrać ze strony głównej projektu. Ekipa elementary już od dłuższego czasu sugeruje przy pobraniu przekazanie datku na rozwój projektu (co nie spodobało się części społeczności), a jeżeli na ten moment nie jesteśmy co do tego przekonani, musimy wpisać kwotę 0 i wtedy pojawi się opcja pobrania obrazu .iso.

Wraz z wydaniem 5.1.3 elementary OS umacnia swoją pozycję dystrybucji, która przykłada największą wagę do detali i drobnych usprawnień produktywności (takich jak świetny, widoczny na gifie poniżej tryb Picture in picture), co docenia coraz większe grono jej użytkowników.

https://geekorganic.files.wordpress.com/2020/04/4086c-1bj4bwueidwjhdexwzmgsba.gif
Picture in picture w elementary OS

Przypomnijm, że niedawno elementary znalazło się na liście 4 najlepszych dystrybucji Linuksa dla emigrantów z Windowsa.

Jeżeli potrzebujesz pomocy z instalacją systemu – poradnik Instalacja Linuksa w 40 minut (Ubuntu/Mint/Elementary etc.) jest dla Ciebie 😉Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s