Wyciśnij więcej (nawet 50%) z baterii na Linuksie – sprawdź Slimbook Battery

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w przypadku wielu laptopów działających pod dystrybucjami Linuksa, największą bolączką była długość działania na baterii – wiele zależało od szczęścia do konkretnego modelu laptopa, ale w internecie można było natknąć się na głosy użytkowników u których czas działania był nawet o 50% krótszy niż w przypadku Windowsa.

Na szczęście ostatnio bardzo dużo się w tej kwestii zmieniło. Nadal jednak jest jeszcze spore pole do poprawy. Przykład z mojego doświadczenia – jeden z moich laptopów działa pod Linuksem ok 30% dłużej na baterii niż pod Windowsem, drugi jednak przy domyślnych ustawieniach działa kilkadziesiąt minut krócej niż na Win10.

Na szczęście z pomocą przychodzi tu aplet od Slimbook, hiszpańskiej ekipy sprzedającej laptopy z Linuksem pod taką samą nazwą.

energysettings 3 8 en
zaawansowane ustawienia Slimbook Battery

Slimbook Battery to aplet pod którego maską kryje się znane w linuksowym światku TLP odpowiedzialne za zarządzanie energią, a pozwala nam on w łatwy sposób zarządzać ustawieniami oraz przełączać profile – oszczędzanie baterii, zbalansowany oraz wysoka wydajność.

Aplet nie wymaga żadnej konfiguracji – wystarczy wybrać profil i… tyle.

Poza usypianiem nieużywanych portów USB i podobnych funkcji, bardzo przydatna jest opcja automatycznego wyłączenia animacji w Gnome podczas działania trybu oszczędzania energii. Zwłaszcza w przypadku słabszych maszyn może robić to różnicę.

Zysk w wydajności baterii uzależniona będzie oczywiście od sprzętu – w pewnych przypadkach może być marginalny, w innych natomiast będzie to prawdziwy game changer. W przypadku mojego Della czas działania wydłuża się naprawdę o ok 50%.

Instalacja

W tym momencie jedyną opcją instalacji jest dodanie zewnętrznego repozytorium Slimbook.

💡 Pamiętaj, że dodając do systemu repozytoria, osoby nimi zarządzające mają dostęp do Twojego systemu tak długo, jak repozytoria są aktywne, dlatego zawsze dodawaj tylko zaufane źródła. Jeżeli nie potrzebujesz regularnych aktualizacji danej aplikacji – możesz dezaktywować je po instalacji.

Możesz to zrobić otwierając terminal w następujący sposób:

sudo add-apt-repository ppa:slimbook/slimbook
sudo apt install slimbookbattery
battery search
Skroty w Gnome Shell

Po instalacji Slimbook Battery możesz wybrać jego ikonkę z menu programów, w przeciwnym wypadku wystartuje automatycznie po ponownym uruchomieniu systemu.

Program na chwilę obecną nie jest jeszcze przetłumaczony na polski. Jeżeli chcesz pomóc w tłumaczeniu, odwiedź stronę programu. Powinien działać na wszystkich dużych środowiskach graficznych – Unity, GNOME, KDE Plasma, Cinnamon, Mate, XFCE itd.

Chętnie przeczytam jak Slimbook Battery sprawuje się u Was.

Chciałbyś więcej podobnych porad i rekomendacji respektujących prywatność i bezpieczeństwo w sieci? Rozważ zostawienie polubienia na FB oraz dodanie strony do Twojego czytnika RSS.

4 myśli na temat “Wyciśnij więcej (nawet 50%) z baterii na Linuksie – sprawdź Slimbook Battery

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s