Płynniej działające Ubuntu i Gnome w 2 minuty? To się może udać. Z Wayland.

Gnome 3 przeszło długą drogę od czasu premiery. Ba, jeśli chodzi o wydajność to przeszło długą drogę nawet w ciągu ostatniego roku, gdy było jeszcze w opinii piszącego tego słowa najwolniejszym środowiskiem graficznym. Na szczęście te mroczne czasy mamy już za sobą. Jak twierdzi wielu [KONTROWERSJA] – w sporej mierze dzięki Canonical.

Gnome działa już sprawnie na nawet kilkuletnich maszynach, ale nadal istnieje grupa użytkowników (np. ja) dla których pomimo niezłego sprzętu animacje nie są IDEALNIE PŁYNNE™.

Część użytkowników nie zwróci nawet na to uwagi, ale innych będzie kłuło w oczy. Tym drugim polecam sprawdzić sesję Wayland. Najpierw chwila wprowadzenia w temat dla zainteresowanych, a poniżej trik!

Czym jest Wayland?

W największym skrócie to serwer wyświetlania, czyli za Wikipedią:

Serwer Wyświetlania (ang. Display Server) – program komputerowy, będący składnikiem systemu operacyjnego, którego głównym zadaniem jest pośredniczenie w komunikacji i obsługa operacji wejścia/wyjścia programów klienckich (Client) i sprzętu komputerowego (hardware) w tymże systemie. Komunikacja ta odbywa się poprzez swój protokół wyświetlania, który jest niezależny od innych w systemie. Jest to kluczowy komponent w każdym interfejsie graficznym danego systemu operacyjnego. Popularnymi serwerami wyświetlania dla systemu Linux są np.: X Window System, Wayland, Mir. System Android obsługiwany jet przez SurfaceFlinger.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Serwer_wy%C5%9Bwietlania

Wayland od kilku lat zapowiada się jako następca stosowanego od trzech dekad (i nadal domyślnego w Ubuntu) X/X11. Nie jestem w tych kwestiach specjalistą, ale mądrzy ludzie mówią, że X, powstały tak dawno temu, w tej chwili stanowi łatkę na łacie kolejnego patcha, a część z jego problemów (np. dotyczących bezpieczeństwa) jest nierozwiązywalna ze względu na jego budowę.

Powyższe raczej nie interesuje normalnego użytkownika komputera, ale możliwość poprawienia wydajności już jak najbardziej.

W wielu przypadkach korzystając z Wayland zamiast popularnych „iksów” możemy uzyskać dużo płynniejsze animacje pulpitu, jak i np. przewijania stron w przeglądarce.

Jak zmienić serwer wyświetlania z X na Wayland?

Uwaga #1: To wskazówka dla użytkowników kart graficznych AMD i Intel. Nvidia niespecjalnie przejmuje się Linuksowymi sterownikami i takimi kwestiami jak wsparcie Wayland. Pamiętajcie o tym kupując następną kartę. 😉

Uwaga #2: to wskazówka TYLKO DLA PRZYNAJMNIEJ ŚREDNIO ZAAWANSOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW. NIE WŁĄCZAJ KOLEDZE/WUJKOWI/BABCI. Dlaczego?

AKTUALIZACJA [2021]: w zasadzie wszystkie poniżej opisywane potencjalne problemy zostały już rozwiązane

Pomimo, że Wayland jest domyślnie zainstalowany w systemie, a jego włączenie jest banalne, to X pozostaje domyślnym wyborem nie bez powodu. Jest solidnie przetestowany od wielu lat na dowolnej konfiguracji i każdy program na nim na 100% zadziała. W przypadku dużo młodszego Wayland problemów nie musisz napotkać, ale nie jest jeszcze projektem tak dojrzałym. Wstępnie miał stać się domyślnym wyborem już kilka wersji temu, ale ta decyzja jest nadal opóźniana. Najbardziej znanym problemem jest brak możliwości współdzielenia pulpitu w aplikacjach typu Skype/Wire/Jitsi Meet/Zoom.

Jeżeli to Ci jednak nie straszne (zawsze można wszak się wylogować i wrócić na chwilę do X), wykonaj następujące kroki. Czy może powinienem napisać krok?

Z menu systemu wybierz „Wyloguj”, a na widocznym powyżej ekranie kliknij ikonę koła zębatego i wybierz „Ubuntu (Wayland)” (lub odpowiednik dla innej dystrybucji).

To tyle!

U mnie efekty są widoczne gołym okiem, skok w płynności jest olbrzymi, ale oczywiście nie musi tak być w każdej konfiguracji. Najlepiej sprawdź i daj znać jak jest u Ciebie. A przy okazji polub nas na FB i dodaj do RSS! 🙂

Jedna myśl na temat “Płynniej działające Ubuntu i Gnome w 2 minuty? To się może udać. Z Wayland.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s