Unia Europejska – taryfy bez limitu GB dla aplikacji niezgodne z przepisami!

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie dotyczące planów taryfowych operatorów komórkowych wyłączających wybrane aplikacje z obowiązującego limitu transferu. I wbrew temu, co niektórym mogłoby się wydawać po samym nagłówku, jest to bardzo dobra decyzja.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się czemu.

Orzeczenie Trybunału dotyczy interpretacji rozporządzenia gwarantującego neutralność sieci („net neutrality” znanej również jako „open internet„) w odpowiedzi na zapytanie dotyczące dwóch pakietów oferowanych przez węgierskiego operatora Telenor.

Pakiety przedstawiały się następująco:

  1. Pakiet „MyChat” to pakiet 1 Gigabajta danych. Limit ten nie dotyczy jednak aplikacji Facebook, Facebook Messenger, Instagram, Whatsapp (wszystkie należące do Facebooka) oraz Twitter i Viber. Używając tych aplikacji limit danych nie pomniejsza się. Dodatkowo, po przekroczeniu limitu, prędkość surfowania zmniejsza się, ale nie dotyczy to wspomnianych aplikacji
  2. Pakiet „MyMusic„, dostępny w różnych wielkościach – podobny do pakietu wyżej, z tym że w tym wypadku dotyczący dostawców strumieniowanej muzyki Apple Music, Deezer, Spotify oraz Tidal, a także sześciu wybranych stacji radiowych. Mechanizm działa tak samo jak w przypadku MyChat.
Podobny pakiet w portugalskiej ofercie sieci Vodafone

Europejskie regulacje dotyczące neutralności sieci weszły w życie w 2016 roku, ale wielu operatorów mimo to oferowało tego typu plany.

Zgodnie z orzeczeniem, jednoznacznie naruszają one te zasady. Skłaniają one użytkowników do wyboru określonych, zawartych w planach aplikacji, negatywnie wpływając tym samym na konkurencję oraz sprzyjając monopolom, na które internet przecież i tak jest wyjątkowo podatny.

Użytkownicy wybierający zamiast Messengera czy Whatsappa komunikator bezpieczny i respektujący prywatność, taki jak Signal (notabene używany przez naszych polityków, z prezydentem na czele – aż ciężko uwierzyć, że ktoś podjął tam dobrą decyzję w kwestii cyberbezpieczeństwa!) podlegają nierównemu traktowaniu.

Cytując fragment orzeczenia:

Tego rodzaju oferty pakietowe mogą bowiem zwiększać korzystanie z aplikacjiiusług uprzywilejowanych,awzwiązkuztym powodować mniejsze zainteresowanie korzystaniemzinnych dostępnych aplikacjiiusług, biorąc pod uwagę środki, za pomocą których dostawca usług dostępu do Internetu czyni korzystanieznich trudniejszym technicznie, jeśli nie niemożliwym. Ponadto,im większa jest liczba klientów, którzy zawierają takie umowy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że skumulowane skutki takich umów –biorąc pod uwagę ich skalę –mogą prowadzić do znacznego ograniczenia korzystania przez użytkowników końcowychzich praw lub nawet podważyć samą istotę tych praw

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, KOMUNIKAT PRASOWY nr 106/20

Całość orzeczenia dostępna po polsku tutaj.

Sprawa zdaje się dotyczyć innych europejskich rynków w większym stopniu niż Polski – podobne pakiety są u nas mniej popularne, również dlatego, że mamy jeden z najtańszych internetów mobilnych na świecie.

Niemniej jednak, jest to drobne zwycięstwo, ale każdy krok na drodze do demonopolizacji cieszy.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s