Gotowi na GNOME 3.38? Oto 16 zmian, które znajdziemy w nowej wersji

Najnowsza wersja najpopularniejszego środowiska graficznego w świecie Linuksa właśnie została wydana.

GNOME w wydaniu 3.38 nosi nazwę „Orbis” i będzie domyślnym środowiskiem w zaplanowanym na przyszły miesiąc Ubuntu 20.10 ‚Groovy Gorilla’ a także m.in. Fedorze 33.

Jakie nowości przyniosło ostatnie pół roku prac? Sprawdźmy poniżej!

1. Nowy „Welcome Tour”

Choć to drobnostka, to jednak wypada zacząć od początku. 😉 Nowych użytkowników świeżo po instalacji powita odświeżony ekran powitalny, wprowadzający w tajniki obsługi tego środowiska graficznego.

2. Usprawnienia Menu aplikacji

Zmian doczekało się menu aplikacji – w nowej wersji nie ma już znanego do tej pory podziału na „często używane” i „wszystkie”. Zamiast tego, możliwe jest teraz dowolne rozmieszczanie skrótów w menu, tzn. możemy np. przenieść nasze ulubione aplikacje do pierwszych rzędów.

Menu będzie wyświetlało z góry ustaloną liczbę pozycji – 24, a ich rozmieszczenie będzie zależało od wielkości oraz rozdzielczości ekranu.

Usprawnione zostało również grupowanie skrótów w foldery. Generalnie jest to bardzo zbliżone do tego jak funkcjonują menu w Androidzie.

Moja jedyna uwaga dotyczy tego, że podobnie jak w wielu telefonach, tak tutaj podpisy pod ikonami są nadal śmiesznie krótkie. I tak, w przypadku LibreOffice Writer widzimy „LibreOffice Wr…” a zamiast Startup Disc Creator – „Startup Disc C…”. Zupełnie nie mam pojęcia z czego bierze się to radykalne i niepraktyczne skracanie opisów. Dla deweloperów GNOME czy czytelników GeekOrganic oczywiście nie stanowi to przeszkody, ale co z nowymi użytkownikami?

3. Lepsza obsługa czytników linii papilarnych

Na przestrzeni ostatnich miesięcy dużo pracy ze strony twórców GNOME oraz Ubuntu skupiło się na czytnikach linii papilarnych. Jeżeli Twój sprzęt posiada czytnik, który do tej pory był nieaktywny, jest duża szansa że coś się w tej kwestii zmieni.

4. „Uruchom ponownie” znalazło w końcu drogę do menu zasilania (sic!)

To bez wątpienia najzabawniejsza z „nowości” – głównie za sprawą tego, że przekonanie deweloperów do tej kosmetycznej zmiany zajęło dekadę. Opcja „Uruchom ponownie” znajduje się teraz bezpośredni w menu zasilania. Do tej pory opcja pojawiała się do wyboru po kliknięciu „Wyłącz”, co najwyraźniej nie było wystarczająco intuicyjnym rozwiązaniem.

5. Usprawniona kontrola rodzicielska

Tę zmianę z radością powitają rodzice udostępniający swoje komputery dzieciom, ale użyteczna będzie również w przypadku udostępniania sprzętu w miejscach publicznych. Pojawia się opcja zablokowania dostępu do przeglądarek internetowych, wyłączenie określonych programów czy blokada możliwości instalacji nowych programów.

6. Poprawki wydajności w Mutter

Mutter, czyli menedżer okien w GNOME, doczekał się poprawek wpływających pozytywnie na wydajność. Za wiele z nich, jak to często w ostatnim czasie bywa, odpowiada Daniel van Vugt z Canonical. W przypadku niektórych konfiguracji poprawa w szybkości to ok 10%, a używając układów graficznych od Intela możemy zaobserwować również 10% spadek poboru energii, co na pewno ucieszy użytkowników laptopów.

7. Lepsza obsługa wielu ekranów

Poprawki dotyczą również obsługi wielu ekranów – w nowym wydaniu możliwe będzie wybranie niezależnie różnych częstotliwości odświeżania poszczególnych ekranów. Opcja ta na ten moment obecna jest tylko w przypadku sesji Wayland. Może nadszedł czas spróbować Wayland?

8. Pomijanie menedżera kompozycji w Wayland

Obok wcześniej wspomnianej obsługi wielu ekranów, Wayland otrzymuje również m.in. możliwość pominięcia menedżera kompozycji w przypadku aplikacji pełnoekranowych, takich jak gry. Co to oznacza dla użytkownika? Oczywiście lepszą wydajność. Od ponad pół roku używam sesji Wayland i sprawdza się naprawdę dobrze, również w grach ze Steama. Czy proponowałem już wypróbowanie Wayland?

9. Wyświetlanie procentów baterii bezpośrednio na pasku

Ta zmiana to kontynuacja wprowadzania przez GNOME opcji dostępnych do tej pory w oddzielnym narzędziu GNOME Tweaks do głównego menu systemowego. Życia nie zmieni, ale lepiej mieć, niż nie mieć.

10. Udostępniania dostępu do sieci za pomocą kodu QR

Znana z nowszych telefonów opcja udostępniania dostępu do naszej sieci Wi-Fi za pomocą kodu QR zamiast hasła pojawia się w opcjach sieciowych. Miło.

11. GNOME Maps

Mapy GNOME to średnio znana, a całkiem przyjemna aplikacja. W najnowszej wersji stała się responsywna, tzn. od teraz lepiej nadaje się do używania na ekranach innych niż komputera, np. na telefonach (PinePhone, UBports i inni, obserwujemy postępy!). Dodano również opcję włączania trybu nocnego.

12. GNOME Games

Aplikacja do obsługi emulowanych gier retro GNOME otrzymała aktualizacje polepszające stabilność, a także dodające możliwość grupowania gier w kolekcje (na pewno przyda się tym, którzy trzymają tysiące romów na dyskach).

13. GNOME Web

Znana również jako Epiphany przeglądarka także doczekała się zmian. Delikatne zmiany w wyglądzie, domyślna blokada autoodtwarzania materiałów multimedialnych, możliwość importu z Chromium/Chrome, możliwość wyciszenia poszczególnych kart. W ramach przypomnienia – od jakiegoś czasu obsługuje również Synchronizację z kontem Firefox Sync. Świetna jako druga przeglądarka, ale aby stała się czymś więcej potrzebna będzie jeszcze obsługa dodatków.

14. Usprawnienia dla nagrywania (screencastów) i udostępniania ekranu dla Wayland

Jeżeli nagrywasz, lub planujesz nagrywać ekran (np. z użyciem OBS) na Ubuntu, z radością powitasz zmiany, które czynią to łatwiejszym czy w ogóle możliwym. Zmiana powinna również umożliwić dzielenie się ekranem w aplikacjach takich jak Wire/Jitsi Meet/Skype/Zoom.

15. Nowe GNOME Sound Recorder i GNOME Screenshots

Narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu oraz do nagrywania dźwięku zostały zupełnie przeprojektowane, zyskując bardziej 2020 wygląd. Ja nadal nie obraziłbym się na dodanie opcji robienia adnotacji i strzałeczek w GNOME Screenshots.

16. Pozycje z kalendarza w zasobniku systemowym

Zasobnik wyświetla teraz listę zaplanowanych na dzisiaj wydarzeń pod kalendarzem

…i szereg mniejszych zmian, takich jak:

  • Usprawnienia dla Tracker, czyli mechanizmu indeksowania plików w GNOME
  • Wbudowana opcja nagrywania ekranu działa od teraz z użyciem Pipewire (lepsza wydajność)
  • Nowy filtr w aplikacji Zdjęcia
  • Ikona mikrofonu zmienia się w zależności od tego czy jest włączony, czy wyciszony
  • GJS oparty o Spidermonkey v78
  • Nowe ikony

Jak widać powyżej zmiany nie są rewolucyjne, ale czynią GNOME 3 jeszcze bardziej dopracowanym środowiskiem, które zapewnia jednocześnie topowy poziom stabilności. Wszyscy na pewno z radością powitamy również kolejne usprawnienia w szybkości działania.

Jak mogę sprawdzić GNOME 3.38?

Finalna wersja Ubuntu 20.10, która zawierać będzie najnowsze GNOME zaplanowana jest na 22 października. Wersja beta dla testerów ukazać się powinna 1 października.

Na dzień dzisiejszy Ubuntu Groovy Gorilla jest w fazie alpha. Poszczególne komponenty są w trakcie aktualizacji do nowej wersji GNOME. Do tego momentu możemy sprawdzić daily builds w maszynie wirtualnej lub spróbować np. Fedory 33 w wersji Beta.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s