TOP 5 lekkich dystrybucji Linuksa [edycja 2021]

Twój komputer lata świetności ma już za sobą? A może to budżetowy sprzęt, który nigdy demonem szybkości nie był? Wreszcie, może multitasking to Twoje drugie imię i nie lubisz wykorzystywać zasobów na wodotryski najpopularniejszych systemów, a wolisz je przeznaczyć do poradzenia sobie z Twoimi osiemdziesięcioma kartami otwartymi w Firefoxie?

Poniższe zestawienie powstało przede wszystkim z myślą o kilkuletnich komputerach, na których najnowsze systemy, takie jak Ubuntu, Windows 10, czy Linux Mint Cinnamon nie działają satysfakcjonująco, jednak nie są jeszcze na tyle stare, aby wymagać ekstremalnie „spartańskich” dystrybucji. 😉 Jeżeli szukasz czegoś tego typu, sprawdź zestawienie ultralekkich dystrybucji na stare komputery pamiętające czasy Windowsa XP lub nawet dawniejsze, sprawdź listę ultralekkich dystrybucji:

Oto najlepsze opcje dla kilkuletnich komputerów, wspierających 64 bity i posiadających przynajmniej 1.5 GB RAM.

1. Xubuntu

Xubuntu to najlepszy wybór w większości przypadków – ma wszystko, czego potrzebuje przeciętny użytkownik komputera. Wygląda schludnie, jest lekkie w porównaniu do innych nowych i rozbudowanych dystrybucji. Środowisko graficzne Xubuntu – XFCE to klasyka, w której odnajdzie się każdy użytkownik komputera, czyli tradycyjny pulpit wraz z panelem i listą programów na dole lub górze ekranu.

To, co sprawia, że Xubuntu znalazło się na szcycie listy jest stabilność i bezpieczeństwo, które zapewnia oparcie na infrastrukturze Ubuntu – brak zewnętrznych repozytoriów oraz przyjazność dla przeciętnego, nietechnicznego użytkownika – zwłaszcza w kontekście solidnych i niezawodnych w porównaniu z większością dystrybucji aktualizacji, także do nowych wersji systemu. Plusem jest także wsparcie dla pakietów snap – niezależnie od kontrowersji jakie wzbudzają w świecie Linuksa – jest to niewątpliwie korzystne dla zwykłego użytkownika w świecie, gdzie rodzina systemów *buntu stała się de facto standardem na desktopie.

2. Linux Mint XFCE

Mint posiada olbrzymie grono fanów, które zjednał sobie tradycjonalistycznym podejściem oraz uważnym wsłuchiwaniem się w głosy użytkowników. W wydaniu XFCE jest świetnym i lekkim systemem, zawierającym bardzo dobry i szeroki wybór programów – w mojej opinii domyślny wybór aplikacji jest lepszy niż w Xubuntu. Przyczyną pewnych problemów dla nietechnicznych użytkowników może być brak obsługi pakietów snap w najnowszej wersji Minta, a aktualizacje nie są równie bezproblemowe co w Xubuntu, ale jeżeli nie jest to przeszkodą – jest to również znakomity wybór.

3. Peppermint OS

Jedyna distrybucja na liście z trochę zapomnianym już środowiskiem graficznym LXDE. Peppermin wyróżnia się spośród innych dystrybucji naciskiem na aplikacje web – nie posiada domyślnie zainstalowanej dużej liczby programów. Pozwala za to bezproblemowo przekształcić każdą stronę internetową w aplikację Web, do której specjalne autorskie narzędzie ICE utworzy skrót w systemie. Bez wątpienia jest to jedna z najciekawszych funkcji tej małej, ale posiadającej już całkiem długą historię dystrybucji.

4. Zorin OS Lite

Zorin OS celuje przede wszystkim w byłych użytkowników Windowsa oraz osoby gustujące w jego filozofii UX – jego obsługa oraz szata graficzna są bliźniaczo podobne do tego znanego z produktów Microsoftu. Na plus trzeba na pewno zapisać domyślny motyw, prawdopodobnie najładniejszy z listy. Podobnie jak w przypadku Pepperminta i Linux Lite, ekipa stojąca za Zorinem jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku Xubuntu czy nawet Minta, co dla niektórych może być ważnym argumentem.

5. Linux Lite

Linux Lite zdobył w ostatnim czasie sporą popularnosść – zawdzięcza to połączeniu lekkości z przystępnością dla początkujących użytkowników. Całość oparta jest o solidne fundamenty – Ubuntu w wersji LTS. Posiada schludnie skonfigurowany pulpit XFCE i rozsądny wybór programów domyślnych. Twórcy zalecają procesor 1,5 Ghz oraz 1GB do sprawnego działania systemu.

Inne warte uwagi dystrybucje dla bardziej zaawansowanych użytkowników:

Fedora XFCE

Znana ze swojej innowacyjności Fedora to dystrybucja dla wszystkich, którzy lubią być na bieżąco – najnowsze funkcje i technologie najczęściej trafiają najpierw właśnie do Fedory. Oczywiście czasem może odbić się to na stabilności, a szybkie tempo wydawania nowych wersji wymusza na użytkownikach częste aktualizacje systemu.

Manjaro XFCE

Manjaro to jedyna na tej liście dystrybucja ciągła – zamiast instalowania kolejnych wersji systemu, wszystkie paiety aktualizowane są na bieżąco. Oczywiście zwiększa to ryzyko występienia nieoczekiwanych sytuacji spowodowanych problematyczną aktualizacją kluczowego komponentu systemu. Manjaro oparte jest o Arch, ale przystosowany do normalnego użytkownika (czytaj: bez konieczności spędzenia tygodnia na konfigurowaniu Wi-Fi i karty graficznej. 😉 ). Na pewno nie jest to jednak dystrybucja typu „zainstaluj i zapomnij”.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, lista została zdecydowanie zdominowana przez środowisko XFCE, z Peppermint OS jako jedynym wyjątkiem. Wynika to z tego, że w chwili obecnej XFCE jako jedyne prezentuje ten poziom lekkości w połączeniu z funkcjonalnością i prostotą użytkowania. Jeszcze 2 lata temu na liście znalazłoby się więcej dystrybucji opartych na LXDE, ale jego kontynuator, LXQT nie wykazuje dużych różnic w „lekkości” w stosunku do KDE. Z podobnego powodu brak na liście MATE, które jest świetnym środowiskiem, ale pod względem obciążenia podzespołów nie różni się wiele od KDE.

Dajcie znać, jak podoba Wam się lista i czy dopisalibyście coś do niej. I oczywiście dodajcie GeekOrganic do RSS oraz polubcie na FB. 🙂

Reklama

Jedna myśl na temat “TOP 5 lekkich dystrybucji Linuksa [edycja 2021]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s