TOP 6 ultralekkich dystrybucji Linuksa na stare komputery i netbooki [edycja 2020]

Jedno z najczęściej powtarzających się pytań na forach i grupach Linuksowych to „jaka dystrybucja będzie najlepsza na mój X letni komputer z Y ramu i procesorem Z”.

W tym artykule przedstawiam najciekawsze propozycje nadających się dla komputerów, które z rozrzewieniem wspominają minione systemy, a ostatnie lata spędziły w szufladach i na strychach.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie aby którąś z tych dystrybucji wykorzystywać na nowszym sprzęcie jeżeli zależy nam na jak najmniejszym wykorzystaniu zasobów przez system.

Wszystkie poniższe dystrybucje są dostępne w wersjach 32 bitowych.

1. Antix Linux – uniwersalny wybór

Ta dystrybucja z greckim rodowodem ma już sporą historię. Pierwsza wersja została wydana w 2007 roku! Charakteryzuje się brakiem systemd, co będzie zaletą dla niektórych oraz oparciem o stabilną gałąź Debiana.

Celem, jaki stawiają przed sobą twórcy Antixa jest dostarczenie lekkiego systemu nadającego się na stare maszyny, nie poświęcając jednak żadnych kluczowych funkcji.

Nazwa wersji 19.2 „Hannie Schaft„, upamiętnia członkinię holenderskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

Antix zapewnia świetny balans pomiędzy względną prostotą użytkowania a szybkością działania.

Minimalne wymagania:
 • RAM: 256 MB
 • CPU: Pentium 3
 • Miejsce na dysku: 8 GB

2. MX Linux – wybór GeekOrganic dla netbooków

MX Linux to rewelacja ostatnich lat – w tej chwili zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej wyszukiwanych dystrybucji na Distrowatch.

MX i opisywany powyżej Antix to dystrybucje bliźniacze, które dzielą wiele cech oraz wspólną społeczność. MX jest nieco bardziej przyjazny początkującym użytkownikom i posiada wiele domyślnie zainstalowanych, autorskich narzędzi.

Przez samych twórców, ze względu na wybór oprogramowania nazywany dystrybucją średniej wagi, jednak dzięki optymalizacji znakomicie działa nawet na starych maszynach. MX Linux jest jedną z nielicznych tak rozbudowanych i nowych dystrybucji, która nadal zapewnia względny komfort przy użytkowaniu jej na klasycznych netbookach o konfiguracji typu Atom 1,6 i 1-2GB RAM.

3. Crunchbag++

Chrunchbag++ jest kontynuacją porzuconego Crunchbag Linux. Jest to minimalistyczna dystrybucja oparta o Debiana, posiadająca Openbox do obsługi pulpitu i zestaw aplikacji GTK+.

Jest to bardzo mała dystrybucja z niewielką społecznością, ale nadal jest aktywnie wspierana.

4. Bodhi Linux

Bodhi jest niewątpliwie bardzo oryginalną, lekką dystrybucją z bardzo specyficzną szatą graficzną.
Twórcy zaznaczają, że skupiają się na minimalizmie oraz wyborze użytkownika, nie chcąc narzucać mu określonych rozwiązań oraz wielu preinstalowanych programów. Bodhi korzysta z autorskiego pulpitu Moksha, będącego kontynuacją Enlightenment 17.

Minimalne wymagania:

 • RAM: 256 MB (rekomendowane 512MB)
 • CPU: 500Mhz
 • Miejsce na dysku: 5 GB

5. LXLE

Oparta o Ubuntu dystrybucja ze środowiskiem graficznym LXDE. Posiada ciekawy wybór domyślnie zainstalowanych, lekkich aplikacji. Być może najbardziej przyjazna użytkownikowi z tej listy, choć nie tak lekka jak pozostałe pozycje.

Minimalne wymagania:

 • RAM: 512 MB (rekomendowane 1 GB)
 • CPU: Pentium 3 (rekomendowane Pentium 4)
 • Miejsce na dysku: 8 GB

6. SliTaz GNU/Linux – najlżejsza opcja

Najbardziej ekstremalny przykład lekkości na liście. SliTaz GNU/Linux ruszy niemal na wszystkim. Jego domyślny obraz zajmuje 43MB, ale to nie wszystko – dostępny jest nawet obraz 1,44MB, który możemy odpalić z nośnika, którego młodsi czytelnicy mogą nawet nie pamiętać – dyskietki!

SliTaz używa menedżera okien JWM, a domyślną przeglądarką jest Mozilla Firefox.

Minimalne wymagania:

 • RAM: 192 MB
 • CPU: kompatybilny z i486 lub x86
 • Miejsce na dysku: 80MB

Podsumowanie

Powyższe 6 pozycji to wybór sprawdzonych i stabilnych ultralekkich dystrybucji, z którymi możemy dać drugie życie naszym starym sprzętom. Trzeba jednak pamiętać, że pewnych kwestii się nie przeskoczy i nawet najlżejsza dystrybucja nie sprawi, że przeglądanie stron internetowych będzie komfortowe na 512MB RAM – co bardziej złożone witryny w pojedynkę potrafią tyle zająć.

Niektórych może zaskoczyć brak Puppy Linux na liście – jest to jednak świadoma decyzja. W najnowszej wersji Puppy nie wspiera 32 bitów, a pomimo niewielkiego rozmiaru i mało atrakcyjnego wyglądu sama dystrybucja nie jest tak lekka, jak większość z pozycji w tym zestawieniu.

Jeżeli Twój sprzęt nie jest aż tak leciwy i szukasz systemu, który zapewni kompromis pomiędzy estetycznym wyglądem, a rozsądnym wykorzystaniem zasobów, koniecznie sprawdź:

Dajcie znać jaka jest Wasza ulubiona ultralekka dystrybucja i jeżeli chcecie więcej tego typu artykułów, koniecznie zostawcie polubienie na Facebooku oraz dodajcie GeekOrganic do swojego czytnika RSS.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s