Jak googlować bez Google i zasadzić przy tym drzewo? Przegląd alternatywnych wyszukiwarek

Już w tytule tego wpisu widać, że sama idea wyszukiwarki internetowej jest praktycznie tożsama z amerykańskim gigantem z Mountain View. Z roku na rok jednak coraz więcej użytkowników zaczyna mieć dość permanentnej inwigilacji ze strony internetowych gigantów, starając się znaleźć ucieczkę od Google, a także od tzw bańki filtrującej (więcej o niej na Wikipedii).

W związku z powyższym popularnością zaczynają się cieszyć alternatywne wyszukiwarki, a poniżej przyjrzymy się najciekawszym z nich.

Qwant

Francuski Qwant to jedyna z opiswanych tutaj wyszukiwarek kładących nacisk na prywatność, która ma siedzibę w Europie. Sam fakt podlegania pod bardziej restrykcyjne w zakresie ochrony użytkowników prawo europejskie stanowi duży plus w kwestiach prywatności. Qwant zyskał sporo na popularności w ostatnim czasie, a biorąc pod uwagę, że korzysta z własnego silnika wyszukiwania, sam byłem zdumiony tym, jak dobre daje wyniki.

We Francji od 2018 instytucje rządowe mają posługiwać się Qwant jako domyślną wyszukiwarką.

Startpage

Wiecie co z nią zrobić – Startpage sugeruje to swoją nazwą. 😉

Z wieloma wyszukiwarkami problem polega na tym, że w porównaniu z Google ich wyniki wypadają blado. Startpage ten problem nie dotyczy, ponieważ korzysta z Google do wyświetlenia wyników – pośredniczy jednak między naszym komputerem a serwerami, anonimizując tym samym nasze wyszukiwania i sprawiając, że nie są one łączone z naszą internetową personą aby jeszcze bardziej wzbogacić nasze profilowanie.

Wyszukiwarka obrazów Startpage pozwala też oglądać je anonimowo.

Wyszukiwarka zarabia wyświetlając reklamy, jednak są one oparte wyłącznie o aktualnie wyszukiwaną frazę, a o użytkownikach nie są zbierane żadne informacje. Startpage zostało ostatnio zakupione przez amerykańską firmę System1, co wywołało nieco niepokoju, jednak na tę chwilę nie ma żadnych informacji aby wpłynęło to na działanie serwisu.

DuckDuckGo

Czyli popularna w niektórych kręgach „kaczka kaczka idź” 😉 – bodaj najbardziej znana i samodzielna alternatywa dla Google.

DDG to ładny interfejs, mnogość opcji i filtrów a także obietnica braku zapisywania jakichkolwiek danych o użytkowniku. DuckDuckGo posiada również swoją własną przeglądarkę na Androida, która spisuje się świetnie.

Jedną z ulubionych funkcji użytkowników jest !Bang – czyli możliwość szybkiego przeszukania konkretnego zasobu dopisując do frazy wykrzyknik z określonym skrótem. I tak wpisując np. „teoria względności !w dostaniemy bezpośrednio wynik z Wikipedii, a dodając do wyszukiwania !g dostaniemy wyniki z Google. Sprytne.

Ecosia

Ecosia to wyszukiwarka inna niż wszystkie – przeszukując internet jednocześnie… sadzimy drzewa.

Ecosia w przeciwieństwie do wyszukiwarek powyżej nie przywiązuje aż tak dużej wagi do ochrony prywatności użytkownika, a wyniki wyświetlane są w oparciu o należący do Microsoftu Bing. Co prawda sama Ecosia nie zbiera żadnych danych, ale przekazując zapytania bezpośrednio do Bing nie robi wystarczająco dużo, aby je zanonimizować.

Umieszczam ją jednak na liście, ponieważ nadal jest to krok w stronę uniezależnienia się od Google, które posiada mechanizmy śledzące nieporównywalne z nikim innym w internecie, a aspekt ekologiczny może być dla niektórych przekonujący.

W momencie gdy piszę te słowa, Ecosia zasadziła 109,996,741 drzew na całym świecie. Firma posiada siedzibę w Berlinie, a 80% swoich wpływów przekazuje organizacjom non-profit, które zajmują się się sadzeniem drzew m.in. w Brazylii, Etiopii, Burkina Faso, Madagaskarze, Malawi, Tanzanii i Hiszpanii.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Jedna myśl na temat “Jak googlować bez Google i zasadzić przy tym drzewo? Przegląd alternatywnych wyszukiwarek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s