Przeglądarka pożera Twój RAM? Ogranicz zużycie pamięci zmieniając ilość procesów w Firefoksie

Dziś kolejna szybka porada – tym razem na tapecie Firefox i pamięć RAM. Jeżeli tak jak ja należycie do nałogowych otwieraczy kart, ale już nie tak nałogowych zamykaczy, a przy tym macie ograniczone zasoby RAM (8GB czy, o zgrozo, jeszcze mniej!), powinniście się zainteresować jedną z opcji w preferencjach Firefoksa.

Firefox w zależności od specyfikacji komputera dostosowuje ilość procesów, w jakich działa. Więcej procesów to w teorii lepsza wydajność i większa stabilność (problemy występujące w jednym z procesów nie destabilizują całości), ale niestety również większe zużycie pamięci.

Jeżeli posiadacie jednak dość mocny procesor, a problemem jest duże zużycie RAM, jest szansa, że zmniejszając ilość procesów nie odczujecie spadku wydajności, za to zużycie pamięci spadnie, przyczyniając się summa summarum do zwiększenia komfortu pracy.

Aby zmienić limit liczby procesów:

  1. Otwórz Preferencje
  2. W zakładce Ogólne przewiń do Wydajność
  3. Odznacz Zalecane ustawienia wydajności
  4. Pojawi się opcja ograniczenia ilości procesów – w moim przypadku wartość 2 sprawdza się dobrze, spróbuj u siebie!

W zależności od konkretnej konfiguracji rezultaty mogą się różnić. Opcja jest przydatna zwłaszcza w przypadku posiadania stosunkowo mocnej konfiguracji przy niewystarczającej ilości RAM.

Jeżeli nie masz jednak problemu z niedoborem pamięci, warto pozostawić wartość domyślną – potencjalny zysk wtedy jest żaden, a ryzykujemy jedynie spadek wydajności.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s