Jak zaktualizować Ubuntu do najnowszej wersji?

Nowa wersja Ubuntu jest już z nami, a Ty nie możesz doczekać się, aż znajdzie się na Twoim komputerze? Niżej przeczytasz, jak tego dokonać.

Aktualizacja systemu krok po kroku

Otwieramy menu aplikacji i wybieramy „Aktualizacje oprogramowania”.

Następnie upewniamy się, że wszystkie najnowsze aktualizacje proponowane przez system są zainstalowane. Jeżeli pojawia się cokolwiek do zainstalowania, wyrażamy zgodę i czekamy na zainstalowanie.

Gdy zobaczymy komunikat o braku dostępnych aktualizacji (Oprogramowanie tego komputera jest aktualne), możemy kliknąć „Ustawienia…” w lewym dolnym rogu okna.

To moment kluczowej decyzji – jeżeli używasz wersji LTS (wydawana co 2 lata – 18.04, 20.04, później 22.04 itd.) i chcesz, aby system był aktualizowany tylko do stabilnych wersji LTS z długim wsparciem, w „Powiadamianie o nowych wydaniach Ubuntu” wybierz „Tylko o przedużonym wsparciu (LTS)”.

Jeżeli lubisz życie na krawędzi 😉 i chcesz aktualizować system do najnowszej wersji, wybierz – „Każdej nowej wersji”

💡 Pamiętaj, że dla zwykłych użytkowników to wersje LTS z długim wsparciem są zalecane, dlatego zastanów się dwa razy przed dokonaniem tej zmiany

W tym momencie, jeżeli nowa wersja systemu jest już oficjalnie wydana, powinien pojawić się komunikat o jej dostępności. Możemy ruszać!

Teraz uwaga – jeżeli tak się nie stało, a my chcemy zaktualizować system do wersji, która nie miała jeszcze oficjalnej premiery, możemy to przyspieczyć komendą w terminalu. W tym celu otwieramy terminal (CTRL+ALT+T) i wpisujemy

update-manager -d

W ten sposób zaktualizujemy system do najnowszej wersji, nawet jeżeli jest ona jeszcze w fazie fazie rozwojowej alpha lub beta, co oczywiście nie jest zalecane na komputerach, których używamy do pracy.

Następnie potwierdzamy naszą decyzję na kilku kolejnych ekranach i w zależności od szybkości naszego łącza oraz komputera, w przeciągu nawet kilkudziesięciu minut powinniśmy się cieszyć nową wersją Ubuntu.

💡 Pamiętaj, że niezależnie od systemu i sprzętu, aktualizacje systemu zawsze niosą ze sobą ryzyko występienia nieprzewidzianych błędów, dlatego nigdy nie zapominaj wykonać kopii zapasowej swoich najważniejszych plików!


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s