Niezbędnik Ubuntu – TOP 14 rzeczy do zrobienia po instalacji

Najnowsze Ubuntu jest już z nami, a z nim nasz niezbędnik – lista czynności, dzięki którym dostosujesz system idealnie pod siebie. Lista stworzona jest z myślą o Ubuntu 20.04 oraz 20.10 i będzie regularnie aktualizowana, także – ekhmdobrze będzie dodać ją do zakładek na przyszłość 😉 Ruszajmy.

1. Zainstaluj pełne tłumaczenie systemu

Otwórz menu aplikacji i wybierz Języki – system sam zaproponuje Ci doinstalowanie brakujących tłumaczeń.

2. Sprawdź dostępne motywy i dostosuj wygląd systemu

Ostatnio w modzie są ciemne motywy. Możesz zmienić też położenie paska, zmienić rozmiar ikon i zdecydować, czy ma się ukrywać za oknami.

3. Dostosuj wygaszanie i blokadę ekranu do swoich potrzeb

Automatyczna blokada ekranu to rozsądne rozwiązanie dla laptopów, ale pewnie też zdarzyło Ci się, że nie zdążyłeś poruszyć myszką gdy ekran się wygaszał i znowu musiałeś wpisywać hasło. Po to w Ubuntu dostępna jest drobna, ale jakże przydatna funkcja Opóźnienie automatycznego blokowania ekranu – dzięki niej możemy sprawić, aby nie blokował się natychmiastowo po wygaszeniu – u mnie 30 sekund to złoty środek. 😉

4. Wybierz swoje zdjęcie użytkownika

Każdy esteta będzie zadowolony nadając trochę osobistego charakteru swojemu systemowi i upiększając nieco ekran logowania i blokady. Zrobimy to w zakładce Użytkownicy w Ustawieniach

5. Zwiększ maksymalną głośność dźwięku w swoim komputerze

Część laptopów posiada bardzo ciche wbudowane głośniki, przy których zdarza się, że dźwięk w danym filmie czy piosence nie jest odpowiednio słyszalny – Ubuntu pozwala ten problem łatwo rozwiązać za pomocą nadamplifikacji i zwiększenia głośności ponad 100%.

6. Ustaw automatyczne usuwanie plików tymczasowych

W zakładce Prywatność – historia plików i kosz możesz ustawić automatyczne usuwanie plików tymczasowych, historii oraz opróżnianie kosza po wybranym czasie.

7. Zainstaluj GNOME Tweaks

W polskiej wersji Dostrajanie środowiska GNOME. To szwajcarski scyzorek dla GNOME – pozwala nam zmodyfikować wszystko to, czego nie znajdziemy w opcjach systemowych.

8. Wyłącz pasek tytułu w Firefoksie

Pierwsza rzecz, którą robię po uruchomieniu Firefoxa – wyłączenie paska tytułu, zabierającego bezcenną w przeglądarce przestrzeń. Zrobimy to klikając prawym przyciskiem na pasku kart „Dostosuj”.

9. Na starsze komputery – wyłącz animacje

Jeżeli Twój komputer lata świetności ma już za sobą, możesz poprawić jego wydajność poświęcając wrażenia estetyczne. Animacje pulpitu wyłączysz z pomocą wyżej opisanego GNOME Tweaks lub w terminalu (CTRL+ALT+T) wklejając komendę

gsettings set org.gnome.desktop.interface enable-animations false

10. Dla tradycjonalistów – zainstaluj rozszerzenie Dash to Panel

Część z nas po prostu woli tradycyjne podejście z „paskiem” na dole ekranu. Ubuntu daje możliwość przeniesienia doka z aplikacjami na dół w opcjach wyglądu, ale jeżeli chcemy panelu w najbardziej klasycznym wydaniu – nie ma niczego lepszego niż Dash to Panel. Rozszerzenie zainstalujemy wklejając w terminalu:

sudo apt install gnome-shell-extension-dash-to-panel

Po instalacji konieczne może być wylogowanie, a następnie włączenie Dash to Panel w aplikacji Rozszerzenia.

11. Wydłuż czas pracy na baterii w laptopie z Slimbook Battery

Jeśli nie jesteś do końca zadowolony z długości pracy na baterii Twojego komputera, warto sprawdzić tę aplikację. Szczegóły pod linkiem.

12. Włącz minimalizację po kliknięciu na ikonę

Jeżeli chcesz, by okno aplikacji było minimalizowane gdy klikasz na jej ikonę, wystarczy że uruchomisz Terminal (CTRL+ALT+T) i wkleisz tę komendę:

gsettings set org.gnome.shell.extensions.dash-to-dock click-action 'minimize'

13. Zainstaluj ulubione aplikacje i odkrywaj nowe

Przy każdej okazji podkreślam, że Ubuntu Software w obecnym wydaniu to najmniej przeze mnie lubiana część systemu – jest wolne i nie sprawdza się do odkrywania nowych aplikacji. Niemniej zainstalujemy przy jego pomocy prawie wszystko, czego potrzebujemy.

  • Spotify
  • Steam
  • VLC
  • Brave
  • OnlyOffice
  • GIMP
  • Standard Notes
  • Signal
  • … i wiele innych, których możesz potrzebować – Skype, Zoom, Discord, VSCode, Telegram, Blender etc.

Do przeglądania nowych aplikacji Snap najlepiej nada się natomiast strona https://snapcraft.io/store

14. Zainstaluj obsługę archiwów .rar

Format .rar nie jest już na szczęście popularny jak kiedyś, ale nadal jeszcze możesz natknąć się na archiwum, do którego nie dostaniesz się bez niego. Aby dodać jego obsługę, najszybciej będzie wkleić w Terminal:

sudo apt-get install rar unrar

15. BONUS – Poznaj jeszcze więcej nowych funkcji, programów i porad dla Ubuntu

Jeżeli chcesz podobnych newsów związanych z Linuksem, oprogramowaniem open source i prywatnością w internecie, polub GeekOrganic na Facebooku i ustaw Obserwowanie na Ulubione – w przeciwnym wypadku algorytm Facebooka będzie pokazywać Ci reklamy i śmieszne obrazki 🐈, a nie strony takie jak GeekOrganic.

Jeszcze lepsza opcja – dodać do zakładek, do RSS oraz na Twitterze lub Mastodonie, które niedługo wystartują.

Jedna myśl na temat “Niezbędnik Ubuntu – TOP 14 rzeczy do zrobienia po instalacji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s