„Jaki Linux na początek?” – najlepszy wybór dla nowych użytkowników

Coś usłyszałeś, coś przeczytałaś, podobno ten Linux jest fajny, łatwy, respektuje prywatność i nie zaskakuje dziwnymi aktualizacjami. Chyba warto byłoby spróbować. Pierwszym pytaniem jakie pojawia się w Twojej głowie jest „okej, tylko jak? od czego zacząć?”.

To pytanie jest chyba najczęściej występującym na forach i grupach w internecie i szczerze radzę – nie powielaj go. Wiele osób ma tendencje do polecania swoich ulubionych rozwiązań, niekoniecznie mając doświadczenie z początkującymi użytkownikami i zdając sobie sprawę z ich potrzeb. Dostaniesz sto różnych odpowiedzi i skończysz z bólem głowy.

Różnorodność to siła Linuksa, ale faktem jest, że wybór może na początku przytłaczać. Dlatego GeekOrganic radzi od czego zacząć. 😉

Dla każdego (z przyzwoitym komputerem)

Ubuntu 20.04 LTS

Zwycięzca dla nowych użytkowników może być tylko jeden. Jeżeli masz w miarę przyzwoity komputer z 4GB lub więcej RAM, nie szukaj dalej.

Ubuntu to flagowa dystrybucja Linuksa, najpopularniejsza i z największym wsparciem.
Prosty w obsłudze, z dużą społecznością, co za tym idzie najszerzej testowany i naprawdę bezpieczny.

Szeroka baza użytkowników sprawia, że większość oprogramowania jest dostępna dla Ubuntu, mnóstwo poradników jest tworzona z myślą o tej dystrybcji, a jeśli kiedykolwiek natrafimy na jakiś problem – najłatwiej będzie nam znaleźć jego rozwiązanie.

Powyższe wraz z bezproblemowymi aktualizacjami i najdłuższym okresem wsparcia (wersje LTS to aż 5 lat aktualizacji bezpieczeństwa) sprawia, że Ubuntu jest najlepszym wyborem na start.

💡 Na dole wpisu znajdziesz link z instrukcją instalacji (to naprawdę proste!).

Dla tradycjonalistów i na słabsze komputery

Linux Mint

Linux Mint, bodaj najpopularniejsza obok Ubuntu dystrybucja Linuksa to zbiór sprawdzonych, klasycznych rozwiązań i system zawierający zaraz po instalacji wszystko co potrzebne przeciętnemu użytkownikowi. Nawet Twoja babcia nie powinna mieć problemów z jego obsługą (a już na pewno mniejsze niż z Windowsem 10).

Wybierz wersję Cinnamon, a w przypadku starych komputerów – wersję XFCE.

Następny krok

Jeżeli wybrałeś już dystrybucję, sprawdź poniżej jak ją zainstalować oraz co zrobić po instalacji Ubuntu, jeśli to jest Twój wybór. Jeżeli natomiast Twój komputer nie jest pierwszej młodości – sprawdź też listę lekkich dystrybucji poniżej.

Oczywiście opcji jest dużo więcej, ale powyższe zostały wybrane jako najlepsze ze szczególnym uwzględnieniem nowych użytkowników, stawiając na łatwość obsługi, popularność oraz wsparcie.

Geekowe P.S. – „Jaki Linux?” nie jest poprawnym pytaniem. 😉 Poprawnym byłoby „Jaka dystrybucja Linuksa?”.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s