F-Droid – sklep z darmowymi i otwartymi aplikacjami na Android

F-Droid to projekt prawie tak stary jak sam Android. Jest z nami już ponad dekadę i nadal stanowi najlepsze źródło otwartego oprogramowania i alternatywę, dzięki której wszyscy unikający długich macek Google na swoich telefonach mogą cieszyć się wygodnym dostępem do oprogramowania.

Cechą charakterystyczną F-Droid jest to, że dostępne są tam jedynie darmowe aplikacje z otwartym źródłem (open-source), nie uświadczymy tam reklam, a opiekunowie sklepu nie wpuszczają tam oprogramowania, które robiłoby zły użytek z naszych danych. Czyli to co na GeekOrganic lubimy najbardziej.

Cechy F-Droid

  • zawiera tylko otwarte oprogramowanie (open-source)
  • wszystkie aplikacje są darmowe
  • nie wymaga konta Google ani Google Play Services na telefonie
  • brak tolerancji dla reklam i aplikacji kradnących dane
  • w większości proste i lekkie aplikacje
F-Droid w akcji

Jak zainstalować F-Droid?

Aby zainstalować F-Droid, musimy w przeglądarce telefonu przejść do oficjalnej strony lub kliknąć na link poniżej:

Następnie w nowszych wersjach Androida musimy zezwolić na instalację aplikacji z innego źródła – przeglądarki w której pobraliśmy plik. Wygląda to różnie w zależności od telefonu, u mnie w Firefox na Lineage OS w ten sposób:

💡 F-Droid to duży i godny zaufania projekt z ponad dekadą historii, ale pamiętaj, aby nigdy nie instalować przypadkowych aplikacji i plików .apk niepewnego pochodzenia z internetu.

Po instalacji

Uruchamiając program musimy chwilkę poczekać na pobranie listy wszystkich aplikacji. Gdy to nastąpi, możemy już przeglądać całkiem przepastną ofertę. Sama aplikacja sklepu jest raczej prosta i próżno tu szukać fajerwerków, czasem pojawi się lekki zgryt, ale spełnia w pełni swoją funkcję.

Aby coś zainstalować, za pierwszym razem taką samą zgodę jak wcześniej w przypadku przeglądarki trzeba będzie wyrazić na instalowanie aplikacji za pośrednictwem F-Droid.

Najciekawsze aplikacje na F-Droid

F-Droid zawiera między innymi niezbędnik dbających o prywatność użytkowników Androida. Mowa o Aurora Store, które jest zamiennikiem Play Store – pozwala ściągnąć aplikacje z Play Store bez logowania się do konta Google.

Już wkrótce przedstawię trochę ciekawego otwartego oprogramowania respektującego prywatność dla świadomych użytkowników – jeśli chcesz więcej podobnych wiadomości lub po prostu pomóc GeekOrganic być widocznym, koniecznie polub GeekOrganic na fb lub jeszcze lepiej – dodaj do RSS.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s