Raspberry Pi to projekt dobrze znany fanom technologii – bardzo tanie i bardzo małe komputery, którę mogą być wykorzystane na tysiące sposobów.
Firma odpowiedzialna za Raspberry Pi ogłosiła właśnie jego najnowsze wcielenie – Pi 400 – tym razem jest to komputer zamknięty w klawiaturze.
Najnowsza wersja popularnej malinki może na pierwszy rzut oka wyglądać jak po prostu jej ostatni model w obudowie – klawiaturze, ale to nie do końca prawda. W Pi 400 siedzi ulepszona wersja Pi 4, a dodatkowo w środku zamontowane jest chłodzenie pasywne, które dbać będzie o dobre odprowadzanie ciepła.
Specyfikacja Pi 400
- czterordzeniowy procesor 1.8GHz ARM Cortex-A72
- 4GB RAM (LPDDR4-3200)
- Złącze Ethernet
- Bluetooth 5.0
- Wi-Fi 802.11ac
- dwa porty HDMI mini
- trzy porty USB
- USB-C dla zasilania
- złącze GPIO
- slot na kartę microSD
Braki? Chętnie zobaczyłbym złącze audio jack oraz dedykowane miejsce na szybki dysk SSD, ale karty microSD o dużych pojemnościach są dostępne teraz w bardzo niskich cenach. Oczywiście możemy też podłączyć dysk przez USB, podobnie jak inne akcesoria.
Również wersję z 8GB zamiast 4GB RAM w nieco wyższej cenie powitałbym z otwartymi ramionami – zapewne doczekamy się jej w następnej iteracji.
O ile zwykłe Pi to przede wszystkim sprzęt do wszelakich projektów, dla osób lubiących zabawy ze sprzętem, modyfikacje i ideę DIY, tak Pi 400 wygląda na świetny wybór dla osób, które chcą dostać „gotowca”, mały, bezgłośny i tani komputer.
Warto przypomnieć, że najnowsza wersja Ubuntu 20.10 oficjalnie wspiera najnowsze Raspberry Pi. Istnieje też system dedykowany specjalnie dla komputerów Pi – Raspberry Pi OS (wcześniej znany jako Raspbian)
W przypadku wersji z 4GB RAM warte rozważenia może być użycie którejś z polecanych lekkich dystrybucji. Linki poniżej.
Cena i dostępność Pi 400

Raspberry Pi 400 jest już dostępne w sprzedaży. Sam klawiaturo-komputer to kwota ok 400 zł (70$). W sprzedaży jest też pełen zestaw zawierający dodatkowo wszystko, co niezbędne aby z niego korzystać, czyli:
- Zasilacz Raspberry Pi USB-C
- Mysz Raspberry Pi
- Kabel HDMI o długości 1 m
- Karta microSD 16 GB
- Przewodnik dla początkujących
Taki zestaw dostępny jest na ten moment w dwóch polskich sklepach w cenie 489 zł – oficjalna strona Raspberry Pi odsyła do kamami.pl oraz bootland.pl
Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!
Linki do social media GeekOrganic: