AMD i Linux? Sprawdź CoreCtrl, narzędzie do kontroli CPU i GPU

Na Linuksie jest dużo specjalistycznego oprogramowania, również tego do kontroli sprzętu. Wiele takich programów jednak skupia się na bardzo konkretnym zadaniu lub obsługuje jedynie określony sprzęt.

CoreCtrl to projekt, którego celem jest zawarcie tego wszystkiego w jednym, przyjaznym użytkownikowi programie z obsługą profili dotyczących określonych aplikacji, czyniąc używanie Linuksa dla niektórych zastosowań (jak np. granie) wygodniejszym.

Tworzymy profil dla aplikacji – modelowania 3D, edycji wideo czy konkretnej gry (natywnej lub z Windowsa), a sprzęt zachowuje się w wybrany przez nas sposób w trakcie jej działania.

Na ten moment wspierane są podstawowe opcje dotyczące CPU oraz pełna kontrola GPU AMD, ale w założeniu program ma w coraz większym stopniu obsługiwać również inne sprzęty (nie da się jednak ukryć, że AMD to w tej chwili oczywisty wybór dla większości użytkowników Linuksa).

CoreCtrl pozwala ustalać „sztywne” profile wydajnościowe, a także ręcznie ustalić taktowanie pamięci oraz GPU. Możliwa jest kontrola napięcia oraz

Interfejs aplikacji jest bliźniaczo podobny do Radeon Adrenalin Software.

Instalacja CoreCtrl

💡 Uwaga – jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem, najpierw zapoznaj się z poniższym wpisem. Instaluj aplikację tylko jeśli wiesz, z czym się to wiąże. To oprogramowanie uzyskuje dostęp do zaawansowanej kontroli sprzętu i źle używane może nawet doprowadzić do jego uszkodzenia.

CoreCtrl zainstalujemy na ten moment na Ubuntu 20.04 i pochodnych (Mint/Elementary/Zorin etc.) za pośrednictwem repozytorium PPA, wklejając w terminalu:

sudo add-apt-repository ppa:ernstp/mesarc && sudo apt install corectrl

Aby program posiadał dostępne wszystkie opcje dla GPU, konieczne jest również dodanie parametru do GRUB.

Zrobimy to otwierając /etc/default/grub w wybranym edytorze tekstu jako root, np.

sudo gedit /etc/default/grub

i dodając opcję amdgpu.ppfeaturemask=0xffffffff w linijce GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="amdgpu.ppfeaturemask=0xffffffff"

na koniec uaktualniając GRUB:

sudo update-grub

Instrukcje instalacji na innych dystrybucjach oraz dodatkowe porady znajdziemy na GitLab programu.

Klip na YT prezenujący program

Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s