W świecie pingwina dzieje się dużo jak zawsze, albo i jeszcze więcej, a ciekawych dystrybucji nie ubywa, wprost przeciwnie. Ostatnie tygodnie to premiery kolejnych wydań największych dystrybucji. Po opisywanym już Ubuntu 20.10 wraz z wszystkimi jego odmianami, przyszła pora na kolejne. Zaczynajmy.
Pop!_OS 20.10

Czyli ta dystrybucja, której nazwy nigdy nie potrafię zapisać z pamięci (gdzie wykrzyknik, a gdzie podkreślnik?). Pop!_OS to stosunkowo młoda, ale już popularna zwłaszcza wśród tzw. power userów, programistów i graczy dystrybucja za którą odpowiada sprzedająca komputery firma System76.
Co nowego w wersji 20.10?
Przede wszystkim to, co niesie ze sobą GNOME 3.38 (tutaj bliżej „czystego” GNOME niż w Ubuntu) i o których już pisaliśmy (patrz niżej), kernel 5.8 oraz usprawnienia dla autorskiego rozszerzenia zarządzania oknami, co zobaczymy na filmie poniżej.
Dostępne są oddzielnie wersje dla systemów z grafiką Intel/AMD oraz Nvidii.
Fedora 33

Fedory nikomu przedstawiać raczej nie trzeba – zawsze na czele wprowadzania innowacji. Co nowego tutaj?
- Btrfs to nowy domyślny system plików. To spora zmiana, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy instalacji wybrać inny
- Fedora IoT to od teraz również oficjalna edycja
- Nano to nowy domyślny edytor tekstowy w terminalu
- Użycie zRAM zamiast partycji SWAP. Zram dzięki kompresji używa mniej przestrzeni dyskowej
- Włączone domyślnie systemd-resolved
- Obsługa nowych funkcji zwiększających bezpieczeństwo dla urządzeń ARM 64bit
- Drobnostka wizualna – tapeta zmieniająca się w zależności od pory dnia
- … oraz w domyślnym wydaniu – wszystko, co nowe w GNOME 3.38, czyli m.in. poprawiona wydajność i obsługa czytników linii papilarnych.
Linux Lite 5.2

Jak sama nazwa wskazuje – lekki kolega Ubuntu, a konkretnie ostatniej wersji 20.04.1, przeznaczony dla słabszych i starszych komputerów, z pulpitem XFCE w schludnym wydaniu. Linux Lite jest chwalony za domyślny wybór programów i łatwą instalację popularnego oprogramowania.
Nowości w 5.2 to między innymi nowe oprogramowanie dostępne z Lite Software (Microsoft Teams oraz Zoom, heloł covid-19), Lite Widget (coś w stylu Conky, pokazujący informacje o systemie na pulpicie), Firewall dostępny bezpośrednio z ustawień systemowych oraz ostateczne usunięcie Adobe Flash.
Linux Lite z racji oparcia na Ubuntu 20.04 jest dostępny tylko w wersji 64 bit. Jeżeli potrzebujesz czegoś na jeszcze starszą maszynę, sprawdź listę:
MX Linux 19.3

Aktualny król rankingu distrowatch oraz powiew świeżości wśród dystrybucji i chyba najpopularniejsze distro nieużywające systemd. Przy tym niesamowicie szybkie.
Nowy obraz to po prostu najświeższe pakiety dla aktualnej wersji 19.3 patito feo (brzydkie kaczątko, coś w tym jest) z wszystkim co najlepsze w repozytoriach Debiana 10.6 i w trzech głównych wydaniach (XFCE, KDE oraz Fluxbox) jest dostępny na stronie projektu.
Używacie którejś z tych dystrybucji? Jeśli tak, dajcie znać jak wrażenia w komentarzu!
Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!
Linki do social media GeekOrganic:
Osobiście używam Pop!_OS w pracy i domu. Polecam.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Sam do tej pory korzystałem tylko w wirtualnej maszynie, ale zamierzam sprawdzić na żywym sprzęcie jak tylko będę miał pod ręką wolną maszynę.
PolubieniePolubienie
W takim razie życzę miłej zabawy.
PolubieniePolubienie