Kontroluj uprawnienia aplikacji i ogranicz ich dostęp do prywatnych danych – Snap

Jednym z głównych powodów pojawienia się nowych formatów dla aplikacji – Snap oraz Flatpak, poza ułatwieniem ich rozpowszechniania, jest rosnące znaczenie bezpieczeństwa w sferze cyfrowej, co oba powyższe zapewniają dzięki m.in. konteneryzacji.

Twórcy rozwijający oba nowe formaty muszą mierzyć się ze sporą ilością wyzwań i zwłaszcza na początku drogi wielu użytkowników narzekało na m.in. ich powolne uruchamianie oraz problemy z obsługą niestandardowych motywów graficznych. Na szczęście sporo zmieniło się już na plus.

Od początku natomiast niewątpliwą ich przewagą była wspomniana konteneryzacja – czyli fakt, że aplikacja jest odseparowana od reszty systemu, a użytkownik z łatwością może kontrolować jej uprawnienia. Jeżeli nie widzimy potrzeby, aby program miał dostęp do naszych prywatnych plików lub kamery czy mikrofonu i chcemy ten dostęp ograniczyć, wystarczy kilka kliknięć myszy. Przynajmniej w przypadku Snapa; Flatpak na ten moment wymaga instalacji dodatkowego programu do zarządzania uprawnieniami.

W tym wpisie przedstawimy jak zrobić to w przypadku pakietów Snap, domyślnie obsługiwanych w systemach z rodziny Ubuntu.

Gdzie i jak zmienić uprawnienia aplikacji?

Uprawnienia możemy zmienić w dwóch miejscach – pierwszym są ustawienia systemowe, zakładka Programy.

Drugie miejsce to centrum oprogramowania – Snap Store/Ubuntu Software i przycisk Uprawnienia/Permissions:

Przykładowa sytuacja – potrzebujemy do pracy własnościowych aplikacji Zoom lub Skype, ewentualnie chcielibyśmy sprawdzić oprogramowanie biurowe WPS Office, wobec którego wskazane byłoby raczej zachowanie ostrożności w kwestiach bezpieczeństwa i prywatności.

Snap sprawdzi się tutaj idealnie, pozwalając oddzielić aplikację od naszych prywatnych plików – wystarczy wyłączyć w jej uprawnieniach dostęp do naszego folderu domowego home, jak na gifie poniżej. Uprawnienia na ten moment nie są niestety jeszcze przetłumaczone na język polski.

W ten sposób możemy kontrolować wszystkie uprawnienia, z jakich korzysta aplikacja Snap, więc nawet jeśli preferujemy dla naszych ulubionych, zaufanych programów klasyczne formaty, w przypadku części oprogramowania Snap może być niezwykle przydatny.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s