Szybki tip – jak ukryć pliki i foldery na Linuksie, bez .kropki

Jedna z tych drobnostek, które ułatwiają życie, a o których czasem nie wiemy przez lata.

Używając dystrybucji Linuksowych większość z nas szybko zorientowała się lub wygooglowała, że pliki i foldery, których nazwa zaczyna się od kropki, są ukryte. Ta wiedza może być wystarczająca przez lata – aż do momentu, gdy chcielibyśmy ukryć coś, czego nazwy nie chcemy lub nie możemy zmienić.

Jak choćby irytujący pedantycznych użytkowników dbających o swój home – folder snap odpowiedzialny za aplikacje w tym formacie. Lub Standard Notes Backups. Lub jakikolwiek inny, którego nie chcemy widzieć.

Po przeszukaniu opcji menedżera plików sytuacja przez moment może wydawać się beznadziejna, ale nic strasznego – w pół minuty ukryjemy dowolne pliki i foldery.

Ukrycie plików i folderów poprzez plik .hidden

Instrukcja na przykładzie – poniżej zaznaczyłem pliki i foldery, które chcemy ukryć.

  1. Otwieramy Gedit lub inny, wybrany edytor tekstu

2. W nowym pliku tekstowym wprowadzamy linijka po linijce nazwy folderów i plików, które chcemy ukryć

3. Plik tekstowy zapisujemy jako „.hidden” w folderze, gdzie znajdują się wymienione przez nas pliki i foldery do ukrycia – czyli w tym przypadku zapisujemy go w katalogu domowym home.

4. Gotowe – powyższy sposób zadziała zarówno w domyślnych menedżera plików GNOME (Nautilus i pochodne, np. Caja z MATE, Nemo z Cinnamon) oraz KDE (Dolphin). Nie zadziała niestety np. w Thunarze z XFCE. Jeśli się przydało i lubisz Linuksa – polub na fb i pomóż GeekOrganic uzyskać jako-taką widzialność. 😉


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

3 myśli na temat “Szybki tip – jak ukryć pliki i foldery na Linuksie, bez .kropki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s