Flatpak to jeden z dwóch, obok Snapa, nowych formatów w których dostarczane są aplikacje na Linuksa. Oba charakteryzują się zwiększonym w stosunku do poprzedników poziomem bezpieczeństwa, który osiągany jest m.in. dzięki konteneryzacji.

Z każdym miesiącem popularność obu rośnie i możemy znaleźć coraz więcej programów, które dostępne jako „gotowce” są tylko za ich pośrednictwem.
Pomiędzy zwolennikami Snap oraz Flatpak dochodzi też do wielu napięć. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich oraz różnicach pomiędzy rzeczonymi formatami więcej, zrobisz to w artykule linkowanym poniżej.
Ubuntu stawia na rozwijany przez Canonical format Snap i to jego obsługa jest domyślnie zainstalowana.
Jeżeli chciałbyś zainstalować któryś z programów dostępnych na Flathub i potrzebujesz obsługi Flatpaków W tym wpisie zajmiemy się natomiast obsługi Flatpaków na Ubuntu, które domyślnie stawia jedynie na format promowany przez Canonical.
Instalacja
W podany sposób zainstalujemy obsługę Flatpak na wszystkich systemach z rodziny Ubuntu (Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu Mate, Ubuntu Budgie itd.)
Krok 1
Dla wersji 20.04 i wszystkich nowszych niż 18.10, wpisujemy w terminalu
sudo apt install
W przypadku wersji 18.04 i starszych konieczne będzie jeszcze uprzednie dodanie repozytorium Flatpak
sudo add-apt-repository ppa:alexlarsson/flatpak
sudo apt update
sudo apt install flatpak
Krok 2
Aby Flatpak miał skąd czerpać programy, konieczne jest dodanie repozytorium. Flathub to de facto standardowe repozytorium. Dodamy je wpisując w terminalu:
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
Krok 3 (opcjonalny)
Na ten moment mamy już zainstalowaną obsługę Flatpaka z poziomu linii poleceń i mamy możliwość instalowania programów ze strony Flathub (np. tutaj program Flatseal), stosując się do instrukcji tam zawartych (patrz zrzut ekranu).

Jeżeli chcemy mieć natomiast możliwość przeglądania i instalacji aplikacji Flatpak w centrum oprogramowania, konieczne jest doinstalowanie wtyczki.
W związku z tym, że Ubuntu Software od wersji 20.04 wzwyż jest w formacie Snap, w tych wersjach poniższa komenda spowoduje doinstalowanie drugiego, oddzielnego centrum oprogramowania.
sudo apt install gnome-software-plugin-flatpak
I to by było na tyle. Nasz system jest już gotowy by instalować dowolne aplikacje dostępne na Flathub.
Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!
Linki do social media GeekOrganic: