Instalacja FLATPAK na Ubuntu

Flatpak to jeden z dwóch, obok Snapa, nowych formatów w których dostarczane są aplikacje na Linuksa. Oba charakteryzują się zwiększonym w stosunku do poprzedników poziomem bezpieczeństwa, który osiągany jest m.in. dzięki konteneryzacji.

Flathub – główne repozytorium aplikacji dla Flatpaka

Z każdym miesiącem popularność obu rośnie i możemy znaleźć coraz więcej programów, które dostępne jako „gotowce” są tylko za ich pośrednictwem.

Pomiędzy zwolennikami Snap oraz Flatpak dochodzi też do wielu napięć. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich oraz różnicach pomiędzy rzeczonymi formatami więcej, zrobisz to w artykule linkowanym poniżej.

Ubuntu stawia na rozwijany przez Canonical format Snap i to jego obsługa jest domyślnie zainstalowana.

Jeżeli chciałbyś zainstalować któryś z programów dostępnych na Flathub i potrzebujesz obsługi Flatpaków W tym wpisie zajmiemy się natomiast obsługi Flatpaków na Ubuntu, które domyślnie stawia jedynie na format promowany przez Canonical.

Instalacja

W podany sposób zainstalujemy obsługę Flatpak na wszystkich systemach z rodziny Ubuntu (Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu Mate, Ubuntu Budgie itd.)

Krok 1

Dla wersji 20.04 i wszystkich nowszych niż 18.10, wpisujemy w terminalu

 sudo apt install 

W przypadku wersji 18.04 i starszych konieczne będzie jeszcze uprzednie dodanie repozytorium Flatpak

 sudo add-apt-repository ppa:alexlarsson/flatpak
 sudo apt update
 sudo apt install flatpak

Krok 2

Aby Flatpak miał skąd czerpać programy, konieczne jest dodanie repozytorium. Flathub to de facto standardowe repozytorium. Dodamy je wpisując w terminalu:

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Krok 3 (opcjonalny)

Na ten moment mamy już zainstalowaną obsługę Flatpaka z poziomu linii poleceń i mamy możliwość instalowania programów ze strony Flathub (np. tutaj program Flatseal), stosując się do instrukcji tam zawartych (patrz zrzut ekranu).

Jeżeli chcemy mieć natomiast możliwość przeglądania i instalacji aplikacji Flatpak w centrum oprogramowania, konieczne jest doinstalowanie wtyczki.

W związku z tym, że Ubuntu Software od wersji 20.04 wzwyż jest w formacie Snap, w tych wersjach poniższa komenda spowoduje doinstalowanie drugiego, oddzielnego centrum oprogramowania.

 sudo apt install gnome-software-plugin-flatpak

I to by było na tyle. Nasz system jest już gotowy by instalować dowolne aplikacje dostępne na Flathub.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s