Alternatywne sklepy z aplikacjami – F-Droid oraz Aurora zamiast Play Store

Seria deGoogle

Google od samego początku wiedziało co robi z Androidem, z czasem coraz bardziej zacieśniając więzy pomiędzy samym systemem a kontem posiadanym w ich ekosystemie. Ostatecznie doszło do momentu, gdy posiadanie smartfona stało się dla większości równoznaczne ze zgodą na udostępnianie gigantowi (a za jego pośrednictwem – innym firmom) danych na temat niemal każdej aktywności życiowej jaką podejmujemy.

Wielu z nas nie wie nawet, że telefonu z Androidem można używać bez G-konta. Na szczęście istnieją projekty takie jak Lineage OS, F-Droid czy Aurora Store, które pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć Google kontrole nad naszym urządzeniem z Androidem.

Jak zacząć odzyskiwać prywatność na Androidzie?

Pierwszym krokiem na drodze do uniezależnienia się od giganta jest rezygnacja z logowania się na konto Google w telefonie, już przy wstępnej konfiguracji. Nie, nie uczyni to od razu naszego urządzenia absolutnie prywatnym. Będziemy nadal profilowani, ale mimo wszystko jest to bardzo ważny pierwszy krok w dobrym kierunku. Przynajmniej dane nie będą magazynowane i przypisane do konkretnego profilu, a następnie momentalnie w całości przywracane i łączone na innym urządzeniu, gdziekolwiek i kiedykolwiek tylko zalogujemy się na konto.

Jak w takim razie instalować aplikacje?

Zapewne sporo użytkowników mając wybór wolałoby ograniczyć skalę śledzenia, ale jeśli nawet wcześniej próbowali użyć telefonu bez konta, w tym miejscu pojawił się podstawowy problem – skąd wziąć aplikacje? Play Store nie zadziała przecież bez G-konta.

Tu z pomocą przychodzi obecny z nami od niepamiętnych czasów F-Droid – niezależny sklep zawierający jedynie darmowe i otwarte aplikacje. Więcej na jego temat wraz z instrukcją instalacji przeczytacie tutaj:

W F-Droid znajdziemy mnóstwo przydatnych narzędzi, mało za to śmieci oraz aplikacji mających za jedyny cel wyłudzanie danych. Nie ma tam też żadnego zamkniętego oprogramowania, więc próżno tu szukać popularnych aplikacji jak WhatsApp czy Netflix.

Za pośrednictwem F-Droid natomiast możemy zainstalować Aurora Store, które stanowi implementację Play Store bez konieczności posiadania konta Google – tam pobierzemy wszystko, czego nie znajdziemy na samym F-Droid.

W ten sposób wykonamy pierwszy, najważniejszy krok w kierunku uniezależnienia się od Google. Możemy wygodnie instalować potrzebne oprogramowanie bez zbierania Dalej będzie z górki. 😉

To początek wpisów z serii deGoogle na GeekOrganic, jeżeli chcesz więcej – koniecznie dodaj do ulubionych/RSS, a dla zwiększenia widoczności – polub na społecznościówkach (FB i Twitter) i podziel się linkiem z każdym, kogo może to zainteresować. To jak tlen dla niezależnych blogów. Dzięki!

3 myśli na temat “Alternatywne sklepy z aplikacjami – F-Droid oraz Aurora zamiast Play Store

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s