Ubuntu rezygnuje z nowego GNOME w 21.04

Cóż, można się było tego spodziewać. Po zapowiedziach drastycznych zmian w interfejsie GNOME 40 zastanawialiśmy się czy Ubuntu zdąży dostosować się do zmian w tak krótkim czasie i dostarczyć swój, zmodyfikowany przecież pulpit w wersji zaplanowanej na kwiecień, czyli noszącej nazwę Hirsute Hippo 21.04.

Interfejs „czystego” Gnome 40

Mamy już odpowiedź – nie zdąży.

Można było się łudzić, że z racji na fakt, że 21.04 nie jest wydaniem LTS, GNOME 40 oraz niedawno wydane GTK4 rzutem na taśmę trafią do nowej wersji, ale po przeanalizowaniu sytuacji, twórcy Ubuntu podjęli decyzję o wydaniu najnowszej wersji z obecnym już w 20.10 GNOME 3.38.

W poście opublikowanym na discourse.ubuntu.com Sebastien Bacher tłumaczy, że pozostało za mało czasu, aby podjąć decyzję odnośnie zmian w interfejsie, dostosować motyw do nowości oraz zagwarantować stabilność tego rozwiązania.

Logiczną konsekwencją wydaje się być pominięcie GNOME 40 i dostarczenie następnego wydania w październikowym 21.10.

O ile decyzja ta może być rozczarowaniem dla wszystkich spragnionych nowości, zdaje się w pełni zrozumiała z punktu widzenia Ubuntu, które nie może pozwolić sobie na takie ryzyko. Z plusów – mniejsza pokusa zmiany wersji dla użytkowników LTS. 😉 A na GeekOrganic GNOME 40 sprawdzimy na innej dystrybucji.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

3 myśli na temat “Ubuntu rezygnuje z nowego GNOME w 21.04

  1. „A na GeekOrganic GNOME 40 sprawdzimy na innej dystrybucji.”
    A na której? 🙂 Przedwczoraj sprawdziłem Fedorę Rawhide i interfejs jest po staremu

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s