Emulator wszystkiego, na wszystko – instalacja i użycie RetroArch

Okej, prawie wszystkiego, na prawie wszystko, ale tak lepiej wygląda w tytule. RetroArch to prawdziwy kombajn jeśli chodzi o emulację gier i jeżeli nie chcesz instalować wielu programów do emulacji, sam jeden RetroArch wywiąże się z zadania wzorowo, radząc sobie z prawie wszystkimi konsolami aż do Nintendo 3DS włącznie.

Poniżej opiszę pokrótce instalację oraz użycie, bowiem po komentarzach w internecie widać, że wbrew pozorom dużo w tej materii może pójść źle.

Instalacja

W przypadku Windowsa bądź innej z platform musimy przejść do strony retroarch i pobrać odpowiednią dla naszego systemu paczkę.

Jeżeli chodzi o instalację na Ubuntu, najlepiej będzie skorzystać z oficjalnego snapa. Po otwarciu Centrum Oprogramowania i wyszukaniu RetroArch zobaczymy dwie pozycje – w moim przypadku pierwsza to wersją APT, która nie posiada wszystkich silników do emulacji. Druga była wersją snap, możemy upewnić się co do tego klikając na nią i sprawdzając zaznaczone niżej źródło.

Możemy też zrobić to szybciej, wklejając w terminal jedno polecenie:

sudo snap install retroarch

RetroArch dostępny jest także jako FlatPak oraz z PPA

Używanie

Następnie aby zagrać musimy załadować rdzeń (core) odpowiedniego sprzętu – wybór jest spory, możecie kaczkakaczkaidź, ale ja podrzucę kilka dobrych propozycji bez kombinowania

 • Game Boy Advance – mGBA
 • Game Boy/Game Boy Color – Gambatte
 • Playstation – Duckstation
 • Nintendo 64 – Mupen64 Plus
 • Dreamcast – Flycast
 • NES – Nestopia
 • SNES – Snesn9x
 • NDS – DeSmuME
 • 3DS – Citra

W przypadku Dreamcasta, a także GameCube oraz PSP lepsze będą jednak osobne emulatory.

Po załadowaniu rdzeni możemy wyszukać nasze gry, wybierając „Importuj zawartość” i następnie wskazując katalog do przeskanowania lub konkretny plik.

Pozostaje nam skonfigurować sterowanie pod swoje preferencje i grać. Na przykład w najlepszą grę w historii, z konsoli Nintendo 64 we Wspólnym Graniu. 😉

Projekt Wspólne Granie

Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

4 myśli na temat “Emulator wszystkiego, na wszystko – instalacja i użycie RetroArch

 1. spoko. Artykuł ma potencjał, aby go rozwijać w przyszłości. Przykładowo zadam pytatania, na któ©e można stworzyć oddzielne artykuły, gdzie mnie i myślę że wielu innych by to zainteresowało 🙂
  1. Czy autor słyszał o dystrybucji która zawiera już emulatory i jest jej interface przypomina ten z ps3?
  2. Czy istnieje jakieś repozytorium rom’ów lub jest jakieś źródło gdzie możemy je znaleźć (wiele stron www ma duże braki)?
  3. Czy autor słyszał o game arcade? Kiedyś dużo się monet na tym straciło (szkoda że nie ma tutaj artykułu o tych grach – źródłach bo to jest największa tego typu bolączka i emulatorze do nich)
  4. Budowa własnego automatu do tego typu gier (np. rpi + box + przyciski itd)
  5. Gry hazardowe (loteria, jednoręki bandyta itp)

  Oczywiście można znaleźć masę artykułów na ten temat w Internecie, ale gdyby się pojawił tutaj taki news budujemy własny automat do gier to znacznie więcej domorosłych graczy odwiedziłoby stronę 😉

  Polubienie

  1. Dzięki za sugestie. Jeżeli chodzi o pkt 1, to prawdopodobnie chodzi Ci o Lakke. Repozytoriów i stron z romami jest sporo, ale kwestie prawne w większości przypadków są ‚kontrowersyjne’, w związku z tym nie mogę do nich linkować. Łatwo znaleźć na reddit. Postaram się coś jeszcze skrobnąć wkrótce, zwłaszcza o dystrybucjach do emulacji jak wspomniana Lakka.

   Polubienie

   1. Czekam z niecierpliwością. Fajnie byłoby ogólnie skonsolidować wiedzę. stare gry to nie tylko konsole i DOS, ale teraz już też 32-Bit, gdzie potrzebujemy Wine a tutaj są problemy pod Wylandem (niby już pracują nad działaniem Wine dzięki XWayland)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s