VENTOY – mała rewolucja w przygotowywaniu nośników instalacyjnych USB

Włóż pendrive – sformatuj – wgraj obraz z systemem. Jeżeli chcesz użyć pendrive do innego celu – sformatuj ponownie. Powtórz całość, gdy chcesz zainstalować lub przetestować inny system. Ciężko zliczyć ile razy przechodziłem przez ten proces i jestem pewien, że wielu z Was również.

Jeżeli zdarza nam się to częściej niż raz na kilka lat, jest on w gruncie rzeczy całkiem czasochłonny i niewygodny (gdy na pendrive przechowujemy również dane, musimy je najpierw gdzieś przenieść, później przywrócić itd.).

Dodatkowym problemem jest fakt, że takich nośników instalacyjnych przygotowanych w większości programów nie możemy użyć do innych celów niż instalacja jednego systemu – tego, który właśnie na nich się znajduje.

Rozwiązań, które starają się to uprościć było już trochę, ale najbardziej przyjaznym i uniwersalnym zdaje się to najmłodsze. Niedawno dorobiło się GUI na Linuksie i można je już uznać za dojrzałe, a nadal jest stosunkowo mało znane, więc warto o nim napisać.

Ekran wyboru obrazu po wystartowaniu komputera z USB z Ventoy

Ventoy jest aplikacją open-source przygotowującą dla nas nośnik, który rozpozna i wyświetli przy uruchomieniu wszystkie obrazy systemów (np .iso) znajdujące się na nim. Mało tego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to różne systemy – na tym samym nośniku możemy mieć różne dystrybucje Linuksa, Windows i nie tylko. Dodatkowo możemy wszystkie obrazy umieścić w jednym folderze, a pendrive używać również do innych celów – Ventoy bez problemu je znajdzie. Obrazy można dodawać i usuwać w dowolnym momencie.

Instalacja i użycie

Ventoy pobierzemy z GitHub programu, w wersjach na Linuksa oraz Windowsa.

W momencie pisania artykułu Ventoy dopiero niedawno wprowadził GUI do użycia aplikacji i korzysta on z przeglądarki.

Aby przygotować nośnik na Linuksie

  1. Pobieramy i rozpakowujemy paczkę z programem
  2. Otwieramy terminal w folderze programu i wpisujemy komendę sudo sh VentoyWeb.sh
  3. W pasku adresu przeglądarki internetowej wpisujemy http://127.0.0.1:24680
GUI programu Ventoy

Możemy przygotować nośnik dla trybów UEFI oraz Legacy Boot (starsze maszyny lub wyłączony Secure Boot) oraz wybrać pomiędzy partycjami MBR oraz GPT (GPT ma nieco większą kompatybilność z nowszymi maszynami, MBR starszymi).

Od czasu poznania Ventoy skończyłem żonglerkę pendrajwami i korzystam z jednego, na którym mam kilkanaście obrazów, a wgranie nowego to jedynie czas potrzebny na skopiowanie jej obrazu na pendrive. Warto sprawdzić.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Jedna myśl na temat “VENTOY – mała rewolucja w przygotowywaniu nośników instalacyjnych USB

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s