DING (Desktop Icons NG) przywraca przyzwoitą funkcjonalność pulpitu w Ubuntu. Instalacja

Powiedzmy to sobie otwarcie – obsługa ikon na pulpicie w Ubuntu 20.04 to średniej jakości proteza.

Twórcy GNOME już kilka lat temu (podobnie jak chociażby twórcy dystrybucji ElementaryOS) podjęli decyzję o rezygnacji z ikon na pulpicie. Ubuntu, które oparte jest o GNOME, a kieruje się od zarania zasadą Linux for human beings, jako dystrybucja dla mas nie chciało konfrontować swoich użytkowników z tak drastyczną zmianą, dlatego zaimplementowało dodatek przywracający tę funkcjonalność, przynajmniej w podstawowym zakresie. Niestety, bardzo podstawowym.

Pulpit co prawda pozwala wyświetlać ikony, ale nie działają inne funkcjonalności, do których przyzwyczailiśmy się przez lata – chociażby przeciągnij-i-upuść z menedżera plików na pulpit. Podobnie przy próbie przeciągnięcia pliku .jpg z pulpitu do przeglądarki.

Ekran ustawień w Desktop Icons NG

Na szczęście mam dwie dobre wiadomości. Po pierwsze – zostanie to usprawnione w kolejnej wersji Ubuntu, 21.04 już za miesiąc za sprawą dużo bardziej kompletnego rozszerzenia GNOME. Po drugie – na własną rękę możemy je zainstalować również już teraz w używanej przez nas wersji za pomocą kilku kliknięć myszy. Rozszerzenie o którym mowa to Desktop Icons NG.

Instalacja Desktop Icons NG

Aby je zainstalować, najpierw upewniamy się że posiadamy obsługę instalacji dodatków GNOME:

Następnie możemy przejść do strony DING na extensions.gnome.org i za pomocą kilku kliknięć myszy przywrócić godność naszemu pulpitowi. 😉

Na koniec w Gnome Tweak Tools lub Extensions (Rozszerzenia) wyłączamy wcześniej używane Desktop Icons.

Desktop Icons NG jest wciąż aktywnie rozwijany i nadal przyda mu się kilka szlifów, ale i tak jest zdecydowanie lepszy niż domyślna obsługa ikon w 20.04 LTS.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s