GNOME Extensions – czym to się je? Instalacja rozszerzeń na m.in. Ubuntu

GNOME, czyli najpopularniejszy pulpit w świecie Linuksa i domyślny wybór w głównym wydaniu Ubuntu od przeszło dekady zdecydowanie stawia na minimalizm, co niekoniecznie wszystkim się podoba – narzekania stają się zrozumiałe zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę bazę użytkowników Linuksa.

Osobiście rozumiem i doceniam kierunek obrany przez GNOME, wysoko cenię sobie wiele z ich pomysłów i zgadzam się, że to MNIEJ WIĘCEJ 😉 jest kierunek, w jakim powinien podążać uniwersalny pulpit „dla ludzi”, ale często też z podejmowanymi decyzjami się nie zgadzam lub zwyczajnie mi nie leżą – chociażby kwestia rezygnacji z ikon na pulpicie (nie sądzę, aby utrzymanie kodu, aby pozostawić tę opcję dla zainteresowanych było aż tak trudne) lub skrótów aplikacji w zasobniku systemowym.

Na szczęście GNOME posiada możliwość instalacji dodatków, które rozszerzą pulpit o funkcje, których może nam brakować.

Instalacja

Dodatki te dostępne są na stronie https://extensions.gnome.org/, ale aby je móc zainstalować musimy wykonać dodatkowy krok (lub kroki).

Krok 1.

Instalacja dodatku do przeglądarki – strona zaproponuje nam go sama przy wejściu na podstronę jakiegokolwiek dodatku, np. Dash-to-Panel.

Krok 2. (można pominąć w przypadku Ubuntu 20.10, 21.04 i nowszych)

Ten krok musimy wykonać przy okazji ostatniej wersji LTS Ubuntu, czyli 20.04 i dystrybucji opartych o nią – potrzebujemy pakietu, który pozwoli nam instalować rozszerzenia za pomocą przeglądarki. Zrobimy to wpisując w terminalu (CTRL+ALT+T) następujące polecenie:

sudo apt-get install chrome-gnome-shell

W przypadku pozostałych dystrybucji instrukcje znajdziemy pod tym linkiem. Ubuntu 20.10, 21.04 i nowsze nie powinny już potrzebować instalacji tego pakietu.

Po instalacji może konieczny być restart komputera lub przeglądarki.

Same rozszerzenia instalujemy klikając przełącznik ON/OFF widoczny po prawej stronie.

Aby zarządzać zainstalowanymi rozszerzeniami, powinniśmy zainstalować aplikację Extensions (Rozszerzenia) lub bardziej uniwersalny GNOME Tweak Tools (Dostrajanie środowiska GNOME). To jeden z punktów Niezbędnika Ubuntu.

Niedługo na blogu planuję przedstawić kilka najciekawszych moim zdaniem rozszerzeń. Stay tuned. 😉


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s