Do kontrolerów Nintendo Switch i padów Segi Saturn i gitary dołącza… Nintendo 64. Linux 5.12 a gaming.

Jeżeli miałbym wskazać jedną sferę, w jakiej Linux przeszedł największą metamorfozę w ostatnich latach, byłaby to sfera gamingu. Poza pojawieniem się tysięcy tytułów i fantastycznym wsparciem od Valve za pośrednictwem platformy Steam, przeglądając listy zmian w ostatnich wydaniach kernela aż roi się w nich od zmian związanych ze sprzętem do grania – i nie są to bynajmniej tylko zmiany trywialne, czy nawet zmiany oczekiwane.

Odpinane kontrolery konsoli Nintendo Switch również są bezproblemowo obsługiwane

Dość wymienić kilka nowości z ostatnich wydań:

  • wparcie dla kontrolerów konsoli Sega Saturn (podłączonych za pomocą przejściówki USB)
  • obsługa adaptera USB Dragonrise do konsoli Nintendo GameCube
  • obsługa gitary z Guitar Hero Live, wersji PlayStation 3 oraz Wii U

We właśnie wydanym 5.12 pełną obsługę otrzymuje prawie 30-letnie… Nintendo 64! Tak sam system, jak i joypady oraz kartridże. Oczywiście nie liczcie na to, że na sprzęcie z procesorem o taktowaniu 93,75 Mhz oraz 4 MB RAM uruchomimy pulpit, ale i tak robi to wrażenie. To prawdziwy pokaz zalet open-source.

Oprócz tego bardziej spodziewane, ale równie miłe:

  • obsługa pada DualSense od PlayStation 5
  • obsługa joy-conów oraz Pro Controllera od Nintendo Switch

Choć nadal w internecie możemy się spotkać z powielanym mitem o „sterownikach dla Linuksa” (nie instalowałem chyba żadnego sterownika od 5 lat 😉 ) to właśnie na pingwinie większość sprzętu jest obsługiwana out-of-the-box, bezpośrednio po podłączeniu do portu, w przeciwieństwie do Windowsa. Kontrolery od PlayStation, Dualshock 3 oraz Dualshock 4 na Windowsie wymagały ode mnie instalowania programów niewiadomego pochodzenia oraz podejrzanych, niepodpisanych sterowników, podczas gdy na Linuksie działały w sekundę po podłączeniu.

Pełne wsparcie w 5.12 ma również DualSense, czyli powszechnie wychwalany pad od PlayStation 5, o co zadbało samo Sony.

Obsługa wszystkich wymienionych we wpisie sprzętów, wraz z fantastycznym wyborem emulatorów sprawia, że Linux z każdym wydaniem staje się jeszcze lepszą platformą dla graczy.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

2 myśli na temat “Do kontrolerów Nintendo Switch i padów Segi Saturn i gitary dołącza… Nintendo 64. Linux 5.12 a gaming.

    1. Jeszcze jak! Generalnie obecność na FB to dla GeekOrganic bardziej przykra konieczność niż cokolwiek innego i nie miałbym nic przeciwko, aby większość odwiedzin pochodziła z RSS. 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s