Firefox Proton. Nowe karty za duże? Na szczęście można je szybko zmniejszyć

Najnowsze wydanie Firefoxa (czyli, przypomnijmy – ostatniej konkurencji dla chromowanego internetu od Google ;)) z numerem 89 przyniosło poważne odświeżenie jego szaty graficznej w postaci nowego stylu noszącego nazwę Proton (swoją drogą dużo tych protonów ostatnio – Proton od Steam, ProtonMail, teraz od Mozilli…).

Styl jak to styl – kwestia gustu. Mnie jak najbardziej odpowiada, za wyjątkiem jednego detalu – wielkości kart, a zwłaszcza faktu zniknięcia w Dostosuj Pasek Narzędzi opcji Compact / Zwarte.

Dużo czasu spędzam korzystając z laptopa o przekątnej 13,3′, więc wertykalna przestrzeń w przeglądarce jest mi bardzo droga.

Sam fakt zniknięcia tej opcji domyślnie jest dla mnie zupełnie niezrozumiały – zapewne w którymś badaniu okazało się, że nie dość dużo osób korzysta z kompaktowego rozmiaru. Ktoś w Mozilli nie pomyślał jednak chyba o tym, że a) zwiększając domyślnie karty prawdopodobnie więcej osób zainteresuje się opcją ich odchudzenia b) przy okazji badania te nie muszą być w przypadku bardziej ukrytych opcji miarodajne, ponieważ istnieje możliwość, że osoby zaglądające na tyle głęboko w ustawienia, również dużo częściej wyłączają telemetrię (chociażby GeekOrganic i czytelnicy;)) niż przeciętny użytkownik korzystający z domyślnych ustawień.

Przechodząc do działania – po aktualizacji oczywiście czym prędzej sprawdziłem możliwość zmniejszenia rozmiaru kart i na szczęście cała operacja nie zajmie nam więcej niż 20 sekund.

Zmniejszanie kart

Aby przywrócić opcję wyboru mniejszego rozmiaru kart, musimy wpisać w pasek adresu about:config, a następnie wyszukać ciąg browser.uidensity, którego wartość musimy zmienić z 0 na 1.

Po zatwierdzeniu wyboru zamykamy przeglądarkę, a po jej ponownym uruchomieniu możemy wybrać Dostosuj pasek narzędzi klikając na nim prawym przyciskiem

a w menu Gęstość i upakowanie pojawi się opcja Zwarte (niewspierane)

I po krzyku.

Proces nie jest skomplikowany, a na wszystkich małych ekranach pomoże odzyskać cenne milimetry przestrzeni. Niemniej, miejmy nadzieję, że Mozilla w jednym z kolejnych wydań przywróci domyślną widoczność tej opcji, a tego typu gimnastyki nie będą już potrzebne.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

2 myśli na temat “Firefox Proton. Nowe karty za duże? Na szczęście można je szybko zmniejszyć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s