Jak usunąć domyślne, ‚nieusuwalne’ aplikacje na Androidzie

seria deGoogle

Jakiś czas temu rozpoczęliśmy na GeekOrganic serię deGoogle Android. Pierwszym opisywanym krokiem dla osób chcących uniezależnić swój smartfon i swoje dane od Google było nielogowanie się do konta Google i zainstalowanie alternatywnych sklepów z aplikacjami.

Większość smartfonów domyślnie dostarczana jest z dużym zestawem aplikacji, m.in. od Google, ale także firm trzecich które 1) nie zawsze są nam potrzebne 2) niekoniecznie szanują naszą prywatność.

Jedynie niewielką część z nich możemy w normalny sposób odinstalować z poziomu telefonu. Na szczęście nie jesteśmy skazani na ich tolerowanie.

Oczywiście, najlepszym i najszybszym rozwiązaniem na Android bez Google jest zainstalowanie alternatywnego systemu – takiego jak LineageOS. Niestety, nie każdy smartfon posiada taką możliwość. Pełną listę oficjalnie obsługiwanych urządzeń znajdziemy pod tym adresem, dużo urządzeń jest obsługiwanych również nieoficjalnie, ale instalując nieoficjalny ROM musimy zaufać twórcy.

Co jednak z telefonami na których nie mamy takiej możliwości i jesteśmy zdani na system zainstalowany fabrycznie?

Po pierwsze – przejdźmy w Ustawieniach do Aplikacji i sprawdźmy, czy mamy możliwość wyłączenia aplikacji. Jeśli tak – super. Klikamy i po sprawie.

Niestety wiele aplikacji nie daje nam takiej możliwości.

Tutaj z pomocą przyjdzie poniższy poradnik. Co ważne – działa bez Roota.

Uwaga 💡 - poradnik przeznaczony jest on dla osób przynajmniej w umiarkowanym stopniu zaawansowanych i z grubsza rozumiejących co robią. Jeżeli będziesz postępować ostrożnie, nic złego się nie stanie, ale jeżeli przypadkowo usuniesz nie ten pakiet, co trzeba, ryzykujesz utratą danych i koniecznością przywrócenia telefonu do ustawień fabrycznych. Jak zwykle - robimy to na własną odpowiedzialność, a jeśli masz ważne dane - zrób ich kopię zapasową.

1 – Instalujemy ADB na komputerze.

W lepszej sytuacji są użytkownicy Linuksa. W przypadku Ubuntu i pokrewnych dystrybucji, wystarczy komenda

sudo apt install adb 

Na Windowsie konieczne będzie ręczne pobranie ADB – w tym celu szukaj w internecie „windows instalacja adb”

2 – Odblokowujemy Opcje programistyczne / Tryb programisty / Developer’s mode w telefonie

W tym celu przechodzimy do sekcji Informacje o telefonie / About, następnie odnajdujemy sekcję Numer kompilacji i klikamy na nią kilkukrotnie – spowoduje to odblokowanie opcji programistycznych.

3 – Włączamy Debugowanie w Opcjach programistycznych / Trybie programisty

(umiejscowienie i nazwa zależne od wersji Androida)

4 – Podłączamy telefon przez USB do komputera

W terminalu wpisujemy komendę

adb devices

Jeżeli wszystko jest w porządku, na ekranie telefonu pojawi się pytanie o autoryzację połączenia – potwierdzamy, a terminal pokaże nam nazwę naszego telefonu.

5 – Wyświetlamy listę zainstalowanych aplikacji

adb shell pm list packages

6 – Wśród pakietów wyszukujemy aplikację, którą chcemy usunąć

Pozbywamy się jej komendą adb shell pm uninstall –user 0 nazwa.pakietu, np. aby usunąć przeglądarkę Google Chrome:

adb shell pm uninstall --user 0 com.android.chrome

lub jeżeli chcemy zachować dane i cache aplikacji – adb shell pm uninstall -k –user 0 nazwa.pakietu

Tyle, żegnamy Chrome.

W ten sposób pozbędziemy się zarówno niepotrzebnych nam i inwazyjnych aplikacji od Google, jak i innych domyślnie zainstalowanych programów. Poza korzyścią dla naszej prywatności odczujemy też, zwłaszcza na starszych urządzeniach, wyraźne przyspieszenie działania.

W razie potrzeby, aplikację powinniśmy móc przywrócić za pomocą komendy adb shell cmd package install-existing nazwa.pakietu. Aplikacja powróci też po przywróceniu telefonu do ustawień fabrycznych.

Powyższa metoda powinna działać na Androidach przynajmniej od wersji 6. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, problemy lub nie masz pewności co do aplikacji – możesz zapytać w komentarzach lub na naszej mikrogrupie na FB.

Następnie możemy przystąpić do instalowania aplikacji których faktycznie chcemy na naszym telefonie – o wielu dobrych alternatywach dla usług Google wkrótce na GeekOrganic w kolejnych wpisach z serii deGoogle. 😉


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

5 myśli na temat “Jak usunąć domyślne, ‚nieusuwalne’ aplikacje na Androidzie

 1. Myślę że prostym rozwiązaniem dla mniej technicznych użytkowników może być po prostu wyłączenie aplikacji, i oczywiście pozabieranie różnych niepotrzebnych uprawnień takim wysysaczom prywatnych danych, które chcemy pozostawić włączone.

  Polubienie

  1. Pełna zgoda – tam gdzie się da, można po prostu wyłączyć. Niestety, wielu nie sposób – różne aplikacje Xiaomi i innych wynalazków. 😉
   Miałem nawet o tym wspomnieć w poście, ale screenshot przepadł i zapomniałem, więc super że napisałeś, dzięki!

   Polubione przez 1 osoba

 2. Teraz tylko zostało opublikować listę aplikacji, które można wyłączyć bez konsekwencji na działanie systemu Android. Wiem już jak wyłączyć, ale nie wiem co i jakie konsekwencje są po wyłączeniu danego pakietu.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Taka lista to spore wyzwanie – może się to różnić w zależności od wersji systemów i nakładek i wymagałaby regularnych aktualizacji. O ile w przypadku Androidów w miarę „czystych” sprawa jest dość prosta, tak faktycznie jeżeli ktoś używa MIUI czy podobnych, czasem ciężko przewidzieć pełne konsekwencje usunięcia aplikacji. Jeżeli chcemy głębiej ingerować w system i usuwać nieco mniej oczywiste pakiety niż aplikacja fb, twittera czy skróty do bezużytecznych usług najlepiej zrobić kopię zapasową i… próbować. Oczywiście jeżeli jest to nasz podstawowy telefon, warto robić to z głową – można założyć, że usunięcie Google Books czy aplikacji do pogody nie ma wpływu na bezpieczeństwo telefonu, ale usuwanie podstawowych pakietów systemowych to inny poziom. W przypadku wątpliwości za co odpowiada dany pakiet polecam wrzucić jego nazwę w wyszukiwarkę. Jeżeli efekt nam się nie spodoba, zazwyczaj nie będzie problemów z cofnięciem go za pomocą „adb shell cmd package install-existing”.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s