Aurora Store – pobieraj aplikacje na Androida bez konta Google

Aurora Store to nieoficjalna implementacja sklepu z aplikacjami Google – projekt, który przychodzi z pomocą każdemu, kto potrzebuje aplikacji z Play Store i chce w wygodny sposób móc je pobrać lub zaktualizować, ale jednocześnie nie chce oddawać swojej prywatności i danych Google oraz partnerom.

💡 Zależność smartfonów od jednego dostawcy – monopolisty to sytuacja, która nie pozostawia konsumentowi wyboru i zmusza go do zaakceptowania warunków, które firma stawia, jakiekolwiek by one nie były. W przypadku Androida Google zrobiło sporo, żeby używanie telefonu bez logowania na ich konto było prawie niemożliwe.

Co odróżnia Aurorę od innych alternatywnych źródeł aplikacji?

W internecie znajdziemy mnóstwo stron oferujących pliki .apk z aplikacjami, takich jak . Działają one zazwyczaj na innej zasadzie – pliki są tam gromadzone i wysyłane przez użytkowników. Niektóre z tych stron, takie jak ApkMirror mają raczej długą historię i przynajmniej starają się kontrolować zamieszczane tam pliki, ale trzeba sporo dobrej woli aby dać wiarę w całkowitą skuteczność ich starań. Niemniej, z pozostałymi podobnymi stronami jest jeszcze gorzej i korzystanie z nich to proszenie się o wirusy i inne problemy.

Aurora natomiast jest aplikacją z otwartym kodem (open-source), a aplikacje pobierane są nie z jej własnej bazy, a bezpośrednio z serwerów Google – Aurora jedynie w tym pośredniczy. Jest to więc pewniejsze rozwiązanie.

Instalacja

Aby zainstalować Aurora Store, najpierw potrzebować będziemy F-Droid. Jeżeli jeszcze go nie mamy na telefonie, tutaj krótka instrukcja jak to zrobić:

Następnie w F-Droid wyszukujemy i instalujemy Aurora Store. Po uruchomieniu możemy zdecydować się, czy chcemy użyć anonimowego konta, czy też konta Google do któremu mamy dostęp.

💡 Dla zaawansowanych użytkowników istnieje też opcja instalacji jako aplikacji systemowej, aby aplikacje mogły się samodzielnie aktualizować – instrukcja tutaj.

Pierwsza opcja to dobry wybór, ale gdyby nie działała, możemy skorzystać z własnego konta, jeśli mamy jakieś konto poboczne. Korzystanie z naszego głównego konta nie jest natomiast zalecane, ponieważ Aurora Store pozwalając na instalację bez usług Google oczywiście narusza ich warunki i w przyszłości G-firma może podjąć starania, aby to zablokować.

Po instalacji przywita nas bardzo przyjazny interfejs (notabene, ze strony programu można wyczytać, że pracował przy nim nasz rodak).

Obsługa i instalacja nowych aplikacji są banalnie proste.

Aurora działa świetnie, ale jak to w przypadku podobnego oprogramowania bywa, może się zdarzyć, że któregoś Google dokona niezapowiedzianych zmian, a Aurora może wtedy wymagać aktualizacji lub reinstalacji. Warto o tym pamiętać.

Na ten moment Aurora Store to fantastyczna opcja dla każdego, kto nie nie chce i nie używa konta Google oraz nie posiada Google Services w telefonie. Pozostaje nam trzymać kciuki za dalszy rozwój programu, przynajmniej do momentu, gdy pojawi się prawdziwa alternatywa dla „zgooglowanego” Androida (PinePhone, Librem, UBports – czekamy!).


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s