Flatseal – kontroluj uprawnienia Flatpak i ogranicz dostęp do prywatnych danych

Niedawno opisywałem na GeekOrganic jak korzystać z zalet konteneryzacji i zarządzać uprawnieniami aplikacji w formacie Snap, domyślnie zainstalowanym w systemach z rodziny Ubuntu. Dziś przyszła pora na podobny poradnik, dzięki któremu zablokujemy np. dostęp do naszych prywatnych danych lub połączenia internetowego aplikacjom Flatpak.

Kiedy kontrola uprawnień może być przydatna?

💡 Przykładowa sytuacja – potrzebujemy do pracy własnościowych aplikacji, np. Zoom lub Skype, ewentualnie chcielibyśmy sprawdzić oprogramowanie biurowe WPS Office, wobec którego wskazane byłoby raczej zachowanie ostrożności w kwestiach bezpieczeństwa i prywatności. W tych przypadkach możemy pozbawić programu dostępu do plików prywatnych, a w przypadku WPS Office nawet dostępu do sieci, jeżeli uważamy, że nie jest on potrzebny.

W tym przypadku sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana niż przy Snapach, ponieważ Flatpak na ten moment nie oferuje domyślnie przyjaznego dla użytkownika interfejsu do kontroli uprawnień aplikacji. Na szczęście istnieje program Flatseal, który załata tę lukę.

Instalacja Flatseal

Flatseal w centrum oprogramowania dystrybucji Pop!_OS

Flatseal dostępny jest – niespodzianka – jako Flatpak. Zakładam, że chcąc kontrolować uprawnienia Flatpaków, masz zainstalowaną ich obsługę w systemie. 😉 Jeżeli nie, znajdziesz instrukcję poniżej.

Program zainstalujemy z centrum oprogramowania lub w terminalu, wpisując:

flatpak install flathub com.github.tchx84.Flatseal

A następnie uruchomimy klikając na ikonę lub z terminala:

flatpak run com.github.tchx84.Flatseal

W przyszłości dobrze byłoby zobaczyć Flatseal zintegrowany z systemem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku uprawnień Snapów.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis i interesuje Cię technologia ze szczególnym uwzględnieniem prywatności, cyfrowego bezpieczeństwa, wolnego oprogramowania i kwestii etycznych zamiast sponsorowanych artykułów o kolejnych produktach, które „musisz mieć” – koniecznie zostaw polubienie na FB, dodaj GeekOrganic do subskrypcji RSS lub po prostu podaj dalej ten lub inny wpis – dla niezależnych blogów takich jak GeekOrganic to wielka rzecz. Dzięki!

Linki do social media GeekOrganic:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s